NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով ներկայացնում է «France-Presse» գործակալության հոդվածը, որը հրապարակվել է «Le Huffington Post» ինտերնետ-թերթում:
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսու Օլանդը հավասարակշռողի դերը խաղաց Հարավային Կովկաս կատարած այցի ընթացքում, որն ավարտվեց երեքշաբթի: Նա փորձեց խնայել Մոսկվայի զգացմունքայնությունը, սակայն միեւնույն ժամանակ հիմք դնել Ադրբեջանի, Հայաստանի, Վրաստանի եւ ԵՄ մերձեցման համար:
Հարցն այնքան նուրբ է, որ 2013թ.-ի նոյեմբերին Ուկրաինայի իշխանությունների հանկարծակի հրաժարումը ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագրից հանգեցրեց ճգնաժամի, որն այսօր կործանում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը:
Բաքվում Օլանդը հասկացրեց Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, որ Հարավային Կովկասի երեք հանրապետությունների մերձեցումը ԵՄ հետ «որեւէ մեկի դեմ ուղղված չէ»:
Ֆրանսիայի նախագահը մեկ այլ ազդանշանն ուղղեց Պուտինին. ռազմական երկու «Միստրալ» նավերը, որոնք կառուցվել են ֆրանսիական գործարաններում, կհասցվեն Մոսկվա՝ անկախ նոր Ռուսաստանի դեմ կիրառվող նոր պատժամիջոցներից:
Օլանդի կարծիքով՝ Ադրբեջանը, Հայաստանն եւ Վրաստանը «գործընկերներ» են, որոնք այժմ «անկախ են եւ մտահոգվում են իրենց զարգացմամբ», պետք է ազատ լինեն «իրենց ապագան որոշելու հարցում՝ միաժամանակ պահպանելով լավ հարաբերություններ»:
Հարավային Կովկասի հանրապետությունների շարքում ԵՄ-ին ամենամոտը Վրաստանն է: Այնտեղ Օլանդը երեքշաբթի ավարտեց իր շրջագայությունը: Այս երկրում դեռ նկատելի է 2008թ.-ին ռուսական բանակի միջամտության հետքը, երբ Մոսկվան ճանաչեց Հարավային Օսեթիայի եւ Աբխազիայի անկախությունը: Եվ եթե վրացի առաջնորդները ձգտում են կարգավորել հարաբերությունները Մոսկվայի հետ, նմանապես ցանկանում են անդամակցել ՆԱՏՕ-ին եւ ԵՄ-ին:
Թբիլիսիում Ֆրանսիայի նախագահը հաստատեց Ֆրանսիայի հակվածությունը երկրի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, աջակցությունը հայտնեց Ասոցացման համաձայնագրի կնքմանը, որը պետք է տեղի ունենա հունիսին:

Новости Армении – NEWS.am приводит статью агентства France-Presse, опубликованную в интернет-газете «Le Huffington Post», со значительными сокращениями:
Президент Франции Франсуа Олланд исполнил номер эквилибриста во время своего турне по Южному Кавказу, которое завершилось во вторник. Он пытался пощадить чувствительность Москвы, но в то же время заложить основу для сближения Азербайджана, Армении и Грузии с Европейским Союзом.
Вопрос настолько чувствительный, что внезапный отказ в ноябре 2013 года пророссийских властей Украины подписать Соглашение об ассоциации с ЕС в пользу увеличения экономического сотрудничества с Россией вызвал кризис, который сегодня разрушает территориальную целостность Украины.
В Баку, где глава французского государства сделал первую остановку в ходе своего путешествия по Кавказу, ясно дал понять России Владимира Путина, что сближение трех бывших советских республик Южного Кавказа с Европейским Союзом не «направлено против кого-либо».
Со стороны президента Франции был и другой месседж успокоения в адрес Путина накануне его кавказского турне: доставка в Россию двух военных кораблей «Мистраль», построенных на французских судостроительных заводах, остается в силе «на данный момент», несмотря на новые санкции, которые могут быть приняты против Москвы, если ситуация на востоке Украины еще больше ухудшится.
По мнению Франсуа Олланда, Азербайджан, Армения и Грузия – «партнеры», которые сейчас «независимы и беспокоятся о своем развитии»,– должны быть свободны в том, чтобы «определить свое будущее, в то же время имея лучшие отношения в среде, в которой находятся» – в тени российского гиганта.
Среди трех государств Южного Кавказа Грузия, несомненно, ближе всех к ЕС. Там президент Франции завершил свое турне во вторник с остановкой на несколько часов. На этой стране все еще виден глубокий след от вмешательства российской армии в ее территорию в 2008 году, после чего Москва признала независимость двух сепаратистских пророссийских территорий – Южной Осетии и Абхазии. И если грузинские лидеры стремятся нормализовать отношения с Москвой, они также хотят вступить в НАТО и ЕС, с которым Соглашение об ассоциации будет подписано в июне.
По прибытии в Тбилиси французский президент подтвердил приверженность Франции  территориальной целостности страны, а также высказался в поддержку подписания Соглашения об ассоциации, как и планировалось, в июне, а «не позднее».