Օրինագիծը, որը պարտավորեցնում է ռուսաստանցիներին հայտնել երկրորդ քաղաքացիության առկայության մասին, չորեքշաբթի հաստատվել է Պետդումայի նիստում առաջին ընթերցմամբ, գրում է «Ինտերֆաքսը»:
Տվյալ նախաձեռնությունը լրացնում է «Ռուսաստանի քաղաքացիության մասին» օրենքը, որը պարտավորեցնում է ռուսաստանցուն, ով ռուսականից բացի այլ երկրի քաղաքացիություն ունի, օտարերկրյա քաղաքացիության ձեռք բերման պահից ի վեր մեկ ամսվա ընթացքում նամակով ծանուցել Դաշնային միգրացիոն ծառայությանը:
Տվյալ պարտականության չկատարման դեպքում Քրեական օրենսգրքում նախատեսվում է քրեական պատասխանատվություն տուգանքի տեսքով մինչեւ 200 հազար ռուբլի չափով կամ աշխատավարձի չափով, կամ մեղադրյալ այլ եկամուտի չափով՝ մինչեւ մեկ տարի ժամկետով, կամ մինչեւ 400 ժամ պարտադիր աշխատանքների տեսքով:
Բացի այդ, օրենքը պարտավորեցնում է մինչեւ օրենքի ընդունումն այլ երկրի քաղաքացիություն ունեցող Ռուսաստանի քաղաքացիներին օրենքը գործելուց հետո երեք ամսվա ընթացքում նամակով ծանուցել այդ մասին ԴՄԾ-ի իրենց բնակության վայրի տարածքային մարմնին:
Նախաձեռնությունն առաջ է քաշել Պետդումայի պատգամավոր Անդրեյ Լուգովին ՌԼԴԿ-ից եւ հաստատվել է Պետդումայի կողմից անցյալ երկուշաբթի:

Законопроект, обязывающий россиян сообщать о наличии второго гражданства, в среду был одобрен в первом чтении на заседании Госдумы, пишет «Интерфакс».
Данная инициатива дополняет закон «О гражданстве России» статьей, обязывающей россиянина, который имеет наряду с российским иное гражданство, в течение одного месяца со дня приобретения иностранного гражданства письменно уведомить ФМС.
За неисполнение данной обязанности в Уголовном кодексе предусматривается уголовная ответственность в виде штрафа в размере до 200 тыс. руб. или в размере заработной платы, или иного дохода осужденного за период до одного года либо в виде обязательных работ на срок до 400 часов.
Кроме того, закон обязывает гражданина России, имеющего до вступления в силу данного ФЗ гражданство (подданство) иностранного государства, в течение трех месяцев со дня вступления в силу ФЗ письменно уведомить об этом по месту жительства территориальный орган ФМС.
Данная инициатива была внесена депутатом Госдумы Андреем Луговым от ЛДПР и одобрена Госдумой в минувший понедельник.