Թուրքիայում «Ժողովրդի փրկություն» կուսակցությունը (HKP) Սոմայի ածխահանքի դժբախտության հետեւանքով մահացած 284 հանքափորների համար երկրի վարչապետի, էներգետիկայի նախարարի, հանքի սեփականատիրոջ եւ այլոց դեմ դատական հայց է ներկայացրել։
Թուրքական OdaTV կայքի փոխանցմամբ՝ «Ժողովրդի փրկություն» կուսակցությունը Սոմայի գլխավոր դատախազությունում դատական հայց է ներկայացրել, որում ածխահանքի պայթյունի մեջ մեղավոր է ներկայացվել վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, Էներգետիկայի նախարար Թաներ Յըլդըզը, հանքի սեփականատեր Ալփ Գյուրքանը եւ այլ պաշտոնյաներ։ Հայցում նշվել է, թե հիշյալ պաշտոնյաները մեղավոր են դիտավորյալ սպանությունների մեջ, քանի որ հանքափորների համար չի ապահովել անվտանգության տարրական պայմանները։
Նշենք, որ Մանիսա նահագի Սոմայի շրջանում գտնվող ածխահանքում էնթակայանի պայթյունի հետեւանքով տարբեր աղբյուրներով զոհվել են մոտ 350 հանքափոր, իսկ Թուրքիայի էներգետիկայի նախարարի խոսքերով զոհերի թիվը 284 է։ Փրկարարական աշխատանքները շարունակվում են, քանի որ տարբեր աղբյուրներով հանքում առանց դրսի կապի են մնացել մոտ 300 աշխատակից։

Партия «Спасение народа» (HKP) в Турции представила судебный иск против премьер-министра страны, министра энергетики, владельца рудника и других в связи с гибелью 284 шахтеров вследствие несчастного случая на угольной шахте Сомы.
Как передает турецкий телеканал «OdaTV», в судебном иске, представленном партией «Спасение народа» в генпрокуратуру Сомы, виновным во взрыве на угольной шахте считаются премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган, министр энергетики Танер Йылдыз, владелец рудника Альп Гюркан и другие должностные лица. В иске было отмечено, что вышеупомянутые должностные лица виновны в преднамеренных убийствах, поскольку для шахтеров не были обеспечены элементарные условия безопасности.
Напомним, что вечером 13 мая в районе Сома провинции Маниса на угольной шахте, принадлежащей одной частной компании, взорвалась электрическая подстанция. Согласно некоторым источникам, погибло около 350 шахтеров, а по словам министра энергетики Турции – 284 человека. Спасательные работы продолжаются.