Երեւանում մայիսի 20-ին, 21-ին եւ 29-ին կանցկացվեն Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների նախնական հայեցակարգի թեմայով հանրային քննարկումներ:
Քննարկումները կազմակերպվում են ՀՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից՝ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի եւ ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի Ազգային ժողովին աջակցման ծրագրի հետ համագործակցությամբ: Քննարկման նպատակն է բարձրացնել հանրության իրազեկվածության մակարդակը եւ խթանել առավել ընդգրկուն մասնակցությունը սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացում:
Քննարկման ընթացքում մասնագիտական հանձնաժողովի անդամների կողմից կներկայացվեն հետեւյալ թեմաները՝
• Մայիսի 20՝ իրավունքի գերակայության սկզբունքի երաշխավորումը, ապահովումն ու իրացումը սահմանադրական լուծումներում, մարդու եւ քաղաքացու հիմնական իրավունքներին ու ազատություններին առնչվող սահմանադրական լուծումները,
• Մայիսի 21՝ իշխանությունների բաժանման եւ հավասարակշռման հարցը սահմանադրական լուծումներում,
• Մայիսի 29՝ դատական իշխանությանն առնչվող հայեցակարգային հիմնական մոտեցումները:
Միջոցառմանը կմասնակցեն Սահմանադրական դատարանի նախագահը, Երեւանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի դեկանը, Արդարադատության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

YEREVAN. – A series of public consultations on a draft concept paper on constitutional reform in Armenia will be held in capital city Yerevan on 20, 21 and 29 May 2014.
The consultations are organized by the Specialized Commission on Constitutional Reforms under the President of the Republic of Armenia, in cooperation with the OSCE Office in Yerevan and the USAID’s Support to National Assembly Programme.
The debate aims to raise public awareness and participation in the constitutional reform process.
The consultations will cover the following subjects, and will be presented by the members of the Specialized Commission:
• May 20: Human Rights and the Rule of Law
• May 21: Separation and Balance of Powers
• May 29: Judiciary
The Chairman of the Constitutional Court, the Dean of the Law Faculty of the Yerevan State University, high-level representatives from the Justice Ministry, and representatives of international organizations will attend the event.