Ինքնահռչակ Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետությունը չի ճանաչելու մայիսի 25-ին նշանակված Ուկրաինայի նախագահի ընտրությունները, «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ընթացքում հայտարարել է Դոնբասի «Ժողովրդական նահանգապետ» Պավել Գուբարյովը: Նրա խոսքով, այդ ընտրություններն անօրինական են եւ Ուկրաինայի սահմանադրության խախտմամբ են անցկացվում:
Մեր անկախ պետությունների (Դոնեցի եւ Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների) տարածքում դրանց անցկացումը անօրինական է, եւ, կարծում եմ, նույնիսկ նման փորձ չի էլ լինի», - հայտարարել է Գուբարյովը:
Նա ենթադրություն է հայտնել, որ այսպես կոչված «քաղաքակիրթ աշխարհը»` Եվրոպան, ԱՄՆ-ն, միջազգային ֆինանսական շրջանակները, որոնք կանգնած են այս ամենի հետեւում, ընտրությունների արդյունքներն ընդունելի կհամարեն:
«Ասոցացման մասին «կաբալային» համաձայնագիր կկնքվի, եւ Ուկրաինայի տարածքում թերթաքարային գազի վերամշակման նախագծային աշխատանքները կշարունակվեն: Ռուսալեզու բնակչության իրավունքները նախկինի պես կոտնահարվեն, վետերանների կրծքից ժապավեններ կպոկվեն: Այդ ամենը մեզ մոտ խիստ անհանգստություն է առաջացնում», - նշել է աշխարհազորայինների առաջնորդը:
Նրա խոսքով, Դոնբասի աշխարհազորայինները պատրաստ են երիտասարդ, նորաստեղծ պետության դեմ զինված ագրեսիա նախաձեռնելու բոլոր փորձերին համարժեք պատասխան տալ:
«Հանրաքվեն օրինականացրել է մեզ: Այսօր դե-ֆակտո անկախ ինքնիշխան տարածք ենք ներկայացնում: Չնայած նոր իշխանության ձեւավորման ուղղությամբ դեռ շատ աշխատանք ունենք անելու», - նկատել է Գուբարյովը:

Самопровозглашенная Донецкая народная республика не будет признавать выборы президента Украины 25 мая, заявил «народный губернатор» Донбасса Павел Губарев в интервью телеканалу «Россия 24». По его словам, они нелегитимны и нарушают украинскую конституцию.
«Проведение их на территории наших независимых государств (Донецкой и Луганской народных республик) незаконно, и, я думаю, даже не будет такой попытки», — заявил Губарев.
Губарев предположил, что так называемый «цивилизованный мир» — Европа, США, международные финансовые круги, которые за этим стоят — эти выборы все-таки признают.
«Будет подписано кабальное соглашение об ассоциации и будут продолжены проекты о разработке сланцевого газа на территории Украины. Русскоязычных людей будут также ущемлять в правах, с ветеранов будут срывать ленточки. Все это вызывает у нас тревогу», — сказал лидер ополченцев.
По его словам, ополчение Донбасса готово давать адекватные ответы на все попытки вооруженной агрессии против молодого, недавно родившегося государства.
«Мы легализовались через референдум. Де-факто сегодня мы независимая суверенная территория. Предстоит много работы по формированию новой власти в наших субъектах», — отметил Губарев.