Շվեյցարական Credit Suisse բանկը համաձայնել է 2,6 մլրդ դոլար տուգանք վճարել այն բանի համար, որ գիտակցաբար ԱՄՆ քաղաքացիներին օգնել է խուսափել հարկերից:
Ամերիկյան իշխանությունների տվյալով՝ շվեյցարական բանկը թույլ է տվել գաղտնի հաշիվներ բացել, որոնց վրա ամերիկացիները փոխանցել են իրենց չհայտարարագրված եկամուտները:
«Credit Suisse-ը չարագործներին օգնել է ԱՄՆ-ում հարկեր չվճարել», - հայտարարել է դատախազ Էրիկ Հոլդերը, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Շվեյցարական բանկում հաշիվներ էին բացել ԱՄՆ-ի շուրջ 22 հազար քաղաքացիներ, որոնց խնայողությունները Credit Suisse-ում 12 մլրդ դոլարի էին հասնում:
Բանկի ղեկավարությունը պաշտոնապես ընդունել է մեղքը եւ բաժնետերերին տեղեկացրել, որ ԱՄՆ-ին տուգանքի վճարումը բանկի առաջիկա գործունեության գլխավոր եւ անհետաձգելի խնդիրն է:

Швейцарский банк Credit Suisse согласился выплатить штраф в 2,6 млрд долларов по обвинению в том, что он сознательно помогал гражданам США уходить от налогов.
По данным американских властей, швейцарский банк позволял открывать тайные счета, на которые американцы переводили свои доходы, не декларируя их в налоговых органах США.
«Credit Suisse вступил в обширный и масштабный сговор с целью помочь злоумышленникам не платить налоги в США», - заявил прокурор Эрик Холдер, сообщает русская служба BBC.
В швейцарском банке открыли счета около 22 тысяч американцев. Их сбережения в Credit Suisse в определенный момент доходили до 12 млрд долларов.
Руководство банка официально признало свою вину и уже уведомило своих акционеров, что выплата штрафа властям США становится главной и неотложной задачей деятельности банка на ближайшее время.