Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հունիսի 12-ին ընդունել է Բուդեսթագի անդամ դոկտոր Կարլ Լամերսին եւ ՀՀ-ում ԳԴՀ արտակարգ ու լիազոր դեսպան պարոն Ռայներ Մորելին:
ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-գերմանական երկկողմ համագործակցությանն ու ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Գերմանական կողմը շնորհակալություն է հայտնել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող երկկողմ համագործակցության զարգացման դինամիկան պահպանելու համար` նշելով նաեւ ՆԱՏՕ-ի տեսանկյունից Հայաստանի նման գործընկերոջ կարեւորությունը` մասնավորապես կայունության եւ խաղաղության պահպանման գործողությունների շրջանակներում:
Տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի համատեքստում ՀՀ պաշտպանության նախարարը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումն առ այն, որ հակամարտությունների կարգավորման միակ ուղին բանակցություններն են եւ ուժի տեսանկյունից ցանկացած պարտադրանք դատապարտված է ձախողման:

Министр обороны Армении Сейран Оганян принял члена Бундестага Германии доктора Карла Ламерса и чрезвычайного и полномочного посла Германии Райнера Морела.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, на встрече обсуждалось двустороннее армяно-германское сотрудничество и сотрудничество в рамках НАТО. Германская сторона поблагодарила за поддержание динамики развития двустороннего сотрудничества. При этом было отмечено значение такого партнера, как Армения, в частности, в рамках деятельности по обеспечению мира и стабильности.
В контексте вопросов, касающихся региональной безопасности, министр обороны Армении подтвердил позицию армянской стороны, согласно которой единственным путем урегулирования конфликтов являются переговоры, и любая попытка решения вопросов с позиции силы обречена на провал.