Թուրքիայում հերթական սկանդալային դեպքն է հայտնի դարձել Թուրքիայի ԱԳՆ-ի հետ կապված: Թուրքիայի ԱԳՆ-ը թույլ չի տվել Մոսուլում Թուրքիայի հյուպատոսության աշխատակիցներին լքել քաղաքը
Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական «Սոզջու» պարբերականը,  Թուրքիայում եղեկություններ են հայտնվել, որ ԻՇԻՊ-ի կողմից Մոսուլի հարձակման մասին Մոսուլում Թուրքիայի հյուպատոսությունից զեկուցել էին Թուրքիայի ԱԳՆ, սակայն ստացել էին հետեւյալ պատասխանը. «ԻՇԻՊ-ը մեր թշնամին չէ, մնացեք ձեր պարտականություններին: Նրանք ձեզ վնաս չեն տա»:
Նշենք, որ Մոսուլը գրաված ԻՇԻՊ-ի զինյալները Մոսուլը գրավելուց հետո պատանդ են վերցրել Մոսուլում Թուրքիայի հյուպատոսին, դիվանագետներին եւ հյուպատոսությունը հսկող հատուկ նշանակության ջոկատի թուրք ոստիկաններին

В Турции раскрыт очередной скандальный случай, связанный с министром иностранных дел Ахмедом Давудоглу: он не позволил сотрудникам консульства Турции в Мосуле покинуть город.
Как пишет турецкая газета «Созджу», раскрыты данные о том, что консульство Турции в Мосуле сообщило МИД Турции о нападении террористической группировки «Исламское государство Ирака и Шама», однако получило следующий ответ: «Исламское государство Ирака и Шама» нам не враг, оставайтесь при своих обязательствах. Они вам не навредят».
Напомним, что после захвата Мосула боевики взяли в заложники консула Турции в Мосуле, других дипломатов и турецких полицейских отряда особого назначения, которые контролировали консульство.