Եգիպտոսի նախագահ Աբդել ալ-Ֆաթահ աս-Սիսին, այսօր՝ հունիսի 13-ին, մասնակցել է հեծանվավազքին, որը կոչված էր երգիպտացիների ուշադրությունը սեւեռել ավտոմեքենայի վառելիքը տնտեսելու անհրաժեշտության վրա, հաղորդում է «Ալ-Արաբիա» հեռուստաալիքը:
Աս-Սիսին, պաշտպանության նախարար Սիդկի Սուբհին եւ վարչապետ Իբրահիմ Մահլաբը գլխավորել են հեծանվորդների շարասյունը:
Եգիպտոսում շնորհիվ պետական շռայլ սուբսիդիաների, վառելիքի գինը աշխարհում ամենացածրերից է:
Դիմելով քաղաքացիներին, նախագահն ասել է, որ օգտվելով ավտոմեքենայից, եգիպտացին 20 կմ-ի համար ծախսում է մոտ 4 եգիպտական ֆունտ, եւս 8 ֆունտ ծախսում է պետությունը, հաղորդում է NEWSru.co.il-ը:
Որոշ տվյալներով՝ այս տարի տարբեր տեսակի վառելիքների համար սուբսիդիաների վրա ծախսվել է 170 մլրդ եգիպտական ֆունտ (մոտ 24 մլրդ դոլար): Դա երկրի պետական բյուջեի մոտ 20 տոկոսն է կազմում:

Президент Египта Абд аль-Фатах ас-Сиси 13 июня принял участие в веломарафоне, призванном привлечь внимание египтян к необходимости экономить автомобильное топливо, сообщил сайт телеканала «Аль-Арабия».
Ас-Сиси, министр обороны Сидки Субхи и премьер-министр Ибрагим Махлаб возглавили колонну велосипедистов в заезде на 20 километров.
В Египте благодаря щедрым государственным субсидиям стоимость топлива - одна из самых низких в мире. Обращаясь к гражданам, президент сказал, что, пользуясь автомобилем, египтянин тратит примерно 4 египетских фунта на 20 километров, а еще 8 фунтов тратит государство, передает NEWSru.co.il.
По некоторым данным, в минувшем году на субсидии разных видов топлива ушло порядка 170 млрд. египетских фунтов, приблизительно 24 млрд. долларов. Это составляет около 20% государственного бюджета.