Մոնոէթնիկ երկրում երկրորդ պետական լեզու ներդնելու հիմքեր չկան, հունիսի 16-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ, Հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հերմինե Նաղդալյանը:
«Հայաստանում բնակչության 97%-ը հայ է, չկան այլ լեզվի կրող ազգային խոշոր խմբեր, այստեղ դրա համար ոչ մի պատճառ չկա», - հավելել է նա:
Իր հերթին նրա ՀՀԿ-ական գործընկեր Լեւոն Մարտիրոսյանը հիշեցրել է, որ 1978 թ. խորհրդային գրեթե բոլոր հանրապետությունների Սահմանադրություններում ռուսերենը պետական լեզուներից մեկն էր հռչակված, սակայն ոչ Վրաստանի եւ Հայաստանի ԽՍՀ-ում: «Եթե դա չէր արվել բրեժնեւյան տոտալիտարիզմի պիկի ժամանակաշրջանում, հազիվ թե այժմ արվի», - հավելել է Մարտիրոսյանը:
Հիշեցնենք, մի քանի օր առաջ ԱԺ-ում հայ պատգամավորների ու լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ռուս հեռուստամեկնաբան Դմիտրի Կիսելյովը հանդիմանական տոնով հայտարարել էր Հայաստանում ռուսերենի դերի նվազման անթույլատրելիության մասին: Դրանից, հավելել էր նա, կախված է Հայաստանի ազգային անվտանգությունը: Ի պատասխան հայ պատգամավորները ընդամենը արդարացել էին, թե ռուսաց լեզուն չի մոռացվել:
ԿԳ նախարարը եւ ՀՀԿ-ական մի շարք պատգամավորներ հայտարարել էին, որ ռուսաց լեզվին պետական լեզվի կարգավիճակ տալու հիմքեր չկան, բայց այն շարունակում է պետության հոգածության տակ գտնվել:

YEREVAN. – There is no ground to have the second official language in a mono-ethnic country, Deputy Speaker Hermine Naghdalyan said during a press conference on Monday.
“In Armenia where 97 percent of population are ethnic Armenians, and there are no large ethnic groups speaking other languages, there are no reasons for second official language,” said Naghdalyan, who is also co-chair of the Armenian-Russian inter-parliamentary commission.
For his part, MP Levon Martirosyan recalled that according to the Constitution of nearly all Soviet Union republics as of 1978, Russian was one of the official languages, except for Armenian SSR and Georgian SSR.
During his recent visit to Armenia, head of the Russian state news service Dmitry Kiselyov said the role of Russian language has been reduced, calling it unacceptable. Kiselyov said this will impact Armenia's national security.
The Armenian officials said Russian language is in the focus, but there is no reason to turn it into an official language.