ԱՊՀ երկրներից Ռուսաստան ներգաղթյալների մուտքը դադարել է «խելահեղ աճել», «Ռոսիյսկայա գազետայի» հետ զրույցում ասել է Կոնստանտին Ռոմոդանովսկին՝ ՌԴ Դաշնային միգրացիոն ծառայության պետը:
«Նվազել է 20%-ով: 25%-ով նվազել են արտասահմանյան քաղաքացիների մնալու ռեժիմի հետ կապված իրավախախտումները», - հայտարարել է Ռոմոդանովսկին:
Նա նաեւ բացատրել է «ապօրինի ներգաղթյալ» եզրույթի նշանակությունը.
«Տպավորություն է ստեղծվում, որ դա ապօրինաբար սահմանը հատած անձն է: Բայց նման անձինք սահմանապահների իրավասության տակ են: Այն արտասահմանցիները, որոնց հարցով մենք ենք զբաղվում, օրինական են գալիս Ռուսաստան եւ «ապօրինի» են դառնում, երբ խախտում են միգրացիոն օրենսդրությունը: Օրինակ՝ գերազանցում են մնալու ժամկետը»,- բացատրել է Ռոմոդանովսկին:

Въезд в Россию мигрантов из стран СНГ перестал «безумно расти». Об этом в интервью «Российской газете» рассказал Константин Ромодановский, руководитель ФМС России.
«Снижение на 20%. На 25% уменьшилось число правонарушений, связанных с режимом пребывания иностранных граждан», — заявил Ромодановский, говоря о результатах новых законов, принятых против нелегальной миграции.
Глава ФМС также уточнил значение термина «нелегальный мигрант».
«Создается впечатление, что это человек, незаконно перешедший границу. Но такие люди — в компетенции пограничников. Те иностранцы, которыми занимаемся мы, въезжают в Россию законно. «Нелегалами» они становятся уже тогда, когда нарушают миграционное законодательство. Например, превышают срок пребывания», — пояснил Ромодановский.