ԱՄՆ-ի խոշորագույն բողոքական եկեղեցիներից մեկը՝ Պրեսբիտերական եկեղեցին, իր հոգեւորականներին թույլատրել է պսակադրել նույնասեռական զույգերին այն նահանգներում, որտեղ այդ ամուսնություններն օրինականացված են:
Այդկերպ նույնասեռ  միություններն օրինականացրած նահանգներում տեղի եկեղեցական խորհուրդները կարող են ինքնուրույն որոշել՝ կատարե՞լ նման արարողություններ, թե՞ ոչ:
Պրեսբիտերական եկեղեցու գլխավոր ասամբլեան նույնպես կողմ է արտահայտվել նույնասեռ ամուսնությունների ճանաչմանը: Ինչպես կարծում են գլխավոր ասամբլեայում, ամուսնությունը երկու մարդկանց միություն է, որոնք պարտավոր չէ, որ կին եւ տղամարդ լինեն:
Սակայն եկեղեցու պահպանողական կազմակերպությունը՝ Պրեսբիտերական աշխարհիկ միությունը, որոշումը «գարշելի» է բնորոշել, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:

Одна из крупнейших протестантских церквей в США - пресвитерианская - проголосовала за то, чтобы разрешить своим священнослужителям освящать однополые браки в штатах, где они легализованы.
Это решение позволяет местным церковным советам в штатах, где однополые браки узаконены, самостоятельно решать, проводить ли такие церемонии.
Генеральная ассамблея пресвитерианской церкви также проголосовала за признание однополых браков не противоречащими христианству. В генассамблее посчитали, что брак - это союз двух людей, и это не обязательно должны быть мужчина и женщина.
Однако консервативная организация внутри церкви - Пресвитерианский мирской комитет - назвала результат голосования «мерзостью», сообщает русская служба BBC.