Հասունացել է նաեւ երկրում համակարգային փոփոխություններ իրականացնելու անհրաժեշտությունը: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 5-ին, ՀՀ Սահմանադրության օրվա առթիվ, իր շնորհավորական ուղերձում նշել է երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Շնորհավորում եմ ձեզ Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ:
Մեր երկրի Մայր օրենքն արտահայտիչն է մեր ժողովրդի ընտրած ուղու՝ ազատ, ժողովրդավարական հասարակություն եւ սոցիալական ու իրավական պետություն կառուցելու ճանապարհի: Անկախության ձեռքբերումից ի վեր կատարվել է հսկայական աշխատանք, մենք հասունացել ենք որպես հասարակություն, ամրացել որպես պետություն:
Երկրի քաղաքական կյանքում եղել են նույնիսկ ճգնաժամային իրավիճակներ, բայց անգամ այդ դեպքերում Սահմանադրությունը դրսեւորել է իր կենսունակությունը եւ բացահայտել մարտահրավերները հաղթահարելու հնարավորությունները:
Այս ընթացքում հասունացել է նաեւ երկրում համակարգային փոփոխություններ իրականացնելու անհրաժեշտությունը: Առանց սահմանադրական նոր բարեփոխումների դրանք չեն կարող լինել ամբողջական եւ համընդգրկուն: Այսօր սահմանադրական բարեփոխումների նոր առաջարկներն ակտիվորեն քննարկվում են մասնագետների եւ շահագրգիռ անհատների ու կազմակերպությունների կողմից:
Կրկին շնորհավորում եմ ձեզ պետական նշանակալի տոնի առթիվ: Մաղթում եմ բոլորիս, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունն ամեն օր իրականացվի սրբությամբ եւ անշեղորեն ծառայի քաղաքակիրթ ապրելակերպի ու զարգացման նպատակներին»:

YEREVAN. – President Serzh Sargsyan on Saturday issued a congratulatory address on Constitution Day in Armenia.
“I congratulate you on the occasion of Constitution Day.
“The Basic Law reflects the path our people have chosen aimed at building a free and democratic society, a social and legal state. A huge amount of work has been done since the independence: we have matured as a society and grown stronger as a state.
“Our country’s political life experienced several crises, but even in those situations the Constitution displayed its viability and revealed its potential for responding to challenges.
“During this time we have felt the need for carrying out systemic changes in our country which cannot be complete and comprehensive without new constitutional amendments. At present, the new proposals for constitutional amendments are being actively discussed by specialists as well as interested individuals and organizations.
“I once again congratulate you on the occasion of this important state holiday. I wish us all follow the Constitution of the Republic of Armenia piously and I hope it will unflinchingly serve the purposes of a civilized mode of living and development,” the President’s message reads.