Բելառուսը անասնաբուժական եւ բուսասանիտարական Դաշնային ծառայության կողմից ստացված բազմաթիվ դիմումներից ելնելով՝ արգելել է ուկրաինական ծագման կարտոֆիլի ներմուծումը: Ինչպես հաղորդում են ռուսական լրատվամիջոցները, սա կապված է Ռուսաստան մատակարարված այն խմբաքանակների հետ, որոնց մեջ կարտոֆիլի ոսկեփայլ նեմատոդ է հայտնաբերվել:
Բելառուսի գյուղատնտեսության եւ պարենի նախարարության տվյալներով՝ արգելքը ներդրվել է Մաքսային միության համաձայանգրի՝ բուսատեսակների կարանտինի պայմաններին, ինչպես նաեւ բուսատեսակների կարանտինի եւ պաշտպանության միջազգային համաձայնագրի սկզբունքներին համաձայն:
Արգելվել է վաղահաս կարտոֆիլի ներմուծումը: Ավելի ուշ տեսակները արտադրվում են նաեւ Բելառուսի տարածքում եւ բավարար են հանրապետության ներքին պահանջմունքների բավարարման եւ նույնիսկ արտահանման համար:
Արգելքը դրվել է անորոշ ժամկետով, մինչեւ կարանտինի ավարտը: Ավելի վաղ, հունիսի 16-ին, այդ նույն պատճառով արգելվել էր ուկրաինական կարտոֆիլի ներմուծումը Ռուսաստանի տարածք:

Беларусь ввиду неоднократных обращений Федеральной службы по ветеринарному и фитосанитарному надзору России ввела запрет на ввоз картофеля украинского происхождения. Как сообщают российские СМИ, это связано с выявлением золотистой картофельной нематоды в тех партиях украинской продукции, которые были поставлены в Россию.
По данным Министерства сельского хозяйства и продовольствия Беларуси, запрет введен в соответствии с условиями Соглашения таможенного союза о карантине растений, а также с принципами Международной конвенции по карантину и защите растений.
Запрету подлежит ввоз ранних сортов картофеля. Поздние сорта производятся на территории Беларуси в количествах, достаточных для экспортирования и удовлетворения внутренних потребностей республики.
Запрет введен на неопределенное время, до того момента, пока карантин не будет снят. Ранее, 16 июня, по той же причине был запрещен ввоз украинского картофеля на территорию России. Тогда в Госпогранслужбе Украины проинформировали, что за январь–май 2014 года в Россию было поставлено украинского картофеля на сумму свыше $1 миллиона.