4-5 ընկերություններ բանակցություններ են վարում Հայաստանում արեւային էլեկտրակայանների կառուցման շուրջ: Այս մասին օգոստոսի 5-ին կայացած ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանի Վերականգնվող էներգետիկայի հիմնադրամի նախագահ Թամարա Բաբայանը: Նրա խոսքով, այդ ընկերությունները հետաքրքրված են ինչպես Հայաստանում արեւային ճառագայթման պոտենցիալով, այնպես էլ բարենպաստ իրավական դաշտով:
«Հունիսին ընդունված օրենքի փոփոխությունների համաձայն՝ այլընտրանքային էներգետիկայի օբյեկտների համար 20 տարվա ընթացքում ցանցում երաշխավորված սպառում է նախատեսվում: Մնում է միայն արեւային էլեկտրաէներգիայի համար սակագին որոշել»,- պարզաբանեց Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ 2000-2001թ.թ. Հայաստանում հայ-նիդեռլանդական «ArmNedSun» ծրագիր անցկացվեց՝ արեւային ճառագայթումը չափելու եւ արեւային էներգիայի համար բարձր պոտենցիալ ունեցող շրջանների ընտրության համար: Դրանից հետո մեր երկրում արեւային կայանների շինարարությամբ հետաքրքրվել են Նիդեռլանդներն ու Գերմանիան:

4 – 5 компаний ведут переговоры о строительстве в Армении солнечных электростанций. Об этом заявила журналистам 5 августа председатель Фонда возобновляемой энергетики Армении Тамара Бабаян. По ее словам, компании заинтересованы как потенциалом солнечного излучения в Армении, так и благоприятным правовым полем. «Согласно законодательным изменениям, принятым в июне, объекты альтернативной энергетики получают гарантированный сбыт в сеть в течение 20 лет. Остается установить тариф на генерацию солнечной электроэнергии», - пояснила Бабаян.
Напомним, что в 2000 – 01 гг. в Армении была проведена армяно-нидерландская программа «ArmNedSun» по измерению солнечной радиации и выбору регионов с высоким потенциалом для солнечной энергии. После этого строительством солнечных станций в стране интересовались компании из Нидерландов и Германии.