Չնայած Ռուսաստանը ներկայում զբաղված է այլ խնդիրներով, պարտավոր է մեղմել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ներկա ճգնաժամը: Այս մասին օգոստոսի 7-ի կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանի ԱԺ նախկին պատգամավոր Ազատ Արշակյանը՝ անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի սրմանը:
Նրա համոզմամբ, որպես տարածաշրջանային գերտերություն՝ Ռուսաստանը պետք է ապահովի տարածաշրջանի փոքր պետությունների կայունությունն ու անվտանգությունը: «Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծումը պետք է հետաձգվի այնքան ժամանակ, մինչեւ Ռուսաստանն ինքը կարողանա իր դերը խաղալ այս տարածաշրջանում»,- կարծիք հայտնեց Արշակյանը:
Նա, միաժամանակ, ընդգծեց, որ Հայաստանն ու Արցախն աշխարհի համար ավելի ընդունելի են իրենց արժեհամակարգով եւ ժողովրդավարությամբ, քան Ադրբեջանը: «Մենք, որպես իմպերիալիզմի զոհ, իրավունք ունենք փոխել ստատուս-քվոն: Մենք պաշտպանում են ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը եւ կարող ենք փոփոխություններ մտցնել ստատուս-քվոյում»,- ամփոփեց Ազատ Արշակյանը:

Несмотря на то, что Россия в настоящее время занята другими проблемами, обязана смягчить нынешний кризис между Арменией и Азербайджаном. Об этом на пресс-конференции 7 августа заявил бывший депутат Национального Собрания Армении Азат Аршакян, коснувшись последнего обострения на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта.
По его убеждению, в качестве региональной сверхдержавы Россия должна обеспечить стабильность и безопасность небольших стран региона. «Решение карабахской проблемы должно быть отложено до тех пор, пока Россия сама сумеет сыграть свою игру в этом регионе», - выразил мнение Аршакян.
Одновременно он подчеркнул, что Армения и НКР более приемлемые для мира своими ценностными системами и демократичностью, чем Азербайджан. «Мы в качестве жертв империализма имеем право изменить статус-кво. Мы защищаем право народов на самоопределение и можем вносить изменения в статус-кво», - заключил Азат Аршакян.