«Google» ընկերությունը ձեռք է բերել երիտասարդ բջջային հաղորդագրիչ «Emu» - ին, որի գլխավոր առանձնահատկությունը «Siri» հիշեցնող  վիրտուալ գործիքն է: Այդ մասին հաղորդում է «Gazeta.ru»-ն՝ վկայակոչելով «Techcrunch»-ին:
«Emu»-ն բետա-տարբերակից դուրս է եկել միայն այս տարի: Ծրագրի մեջ ներկառուցված «օգնականը» լուծում է խնդիրներ, որոնք հիմնված են օգտատերի զրույցների վրա հաղորդագրիչի հետ, օրինակ, հանդիպումներն ավելացնում է օրացույցի մեջ, հիշեցումներ է տեղադրում, նույնիսկ ռեստորանում սեղան է պատվիրում:
Ընկերության համահիմնադիր ու գլխավոր տնօրեն Գամի Հաֆսթայնսոնը նախկինում աշխատել է «Google»-եւ եւ «Apple»-ում, որտեղ զբաղվել է «Siri» մշակմամբ: «Emu»-ն նաեւ «Google Now» է հիշեցնում, որը զրույցում ենթատեքստ է գտնում օգտատիրոջ ծրագրերի մասին, որպես տեղեկություններ տրամադրի ռեստորանների վարկանիշերի կամ մոտակա ֆիլմերի մասին:

Корпорация Google приобрела молодой мобильный мессенджер Emu, главная особенность которого – напоминающий Siri виртуальный ассистент. Об этом сообщает Газета.Ру со ссылкой наTechcrunch.
Emu вышло из бета-версии только в этом году. «Помощник», встроенный в приложение, автоматически выполняет задачи, основанные на разговорах пользователя в мессенджере – например, добавляет встречи в календарь, устанавливает напоминания и даже бронирует столик в ресторане.
Со-основатель и гендиректор компании Гамми Хафстайнссон ранее работал в Google и Apple, где занимался разработкой Siri. Также Emu во многом напоминает Google Now, находя в разговорах контекстную информацию о пользователе и его планах, чтобы предоставлять ему такие рекомендации как рейтинги ресторанов или подходящие фильмы.