Ադրբեջանի ԶՈւ-ն եւս մեկ զինվոր է կորցրել:
APA գործակալության փոխանցմամբ՝ միջադեպը տեղի է ունեցել Նախիջեւանի N զորամասում: Զինվոր Սեյրան Հանիֆաեւի մահվան պատճառը, նախնական տվյալներով, «սուր սրտային անբավարարությունն» է եղել: Փաստի առթիվ հետաքննություն է սկսվել:
Սա «սրտային անբավարարության» հետեւանքով ադրբեջանական զինվորների մահվան առաջին դեպքը չէ:
Դրա վառ օրինակը 2013թ. ժամկետային զինծառայության ժամանակ 19-ամյա Օրհան Ալիեւի մահն է: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության նախնական վարկածով՝ զինվորի մահվան պատճառը «սրտային անբավարարությունն» է եղել: Օրհանի հայրը՝ Շիրազի Ալիեւը, պնդում է, որ իր որդին բանակ զորակոչվելուց առաջ ոչ մի հիվանդությամբ չի տառապել: Զինվորի հոր կարծիքով, նրա որդու մահվան պատճառը սպանությունն է: «Օրհանը սպանվել է կեսգիշերին՝12:30-ին: Մահվանից 3 րոպե առաջ նա հեռախոսով խոսել է իր եղբոր հետ եւ հաղորդել իր եւ ծառայակիցների միջեւ ծագած վեճի մասին», - հայտարարել էր զինվորի հայրը:
Նմանատիպ դեպքերը շատ են:
Նշենք, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից ներկայացված պաշտոնական վարկածով՝ հայ գերի Կարեն Պետրոսյանի մահվան պատճառը նույնպես «սրտային անբավարարությունն» է: Ակնհայտ է, որ նախորդ դեպքերի նման, ախտորոշումը կեղծված է:

ВС Азербайджана потеряли еще одного солдата.
Как сообщает АПА, инцидент произошел в N-ской воинской части Нахичевана. Причиной смерти солдата Сейрана Ханифаева по предварительной информации стала «острая сердечная недостаточность». По факту ведется расследование.
Это далеко не первый случай гибели азербайджанских солдат вследствие «сердечной недостаточности».
Яркий пример – гибель 19-летнего Орхана Алиева, скончавшегося 11 декабря 2013г. во время прохождения срочной военной службы. По предварительной версии минобороны Азербайджана, причиной смерти солдата послужила «сердечная недостаточность». Отец Орхана, Ширази Алиев, утверждает, что его сын во время призыва в армию не страдал никакими заболеваниями. По мнению отца солдата, истинной причиной смерти его сына явилось убийство. «Орхан был убит в половине первого ночи. За три минуты до смерти он говорил по телефону со своим братом и сообщил о ссоре со своими сослуживцами», – заявил он тогда. Похожих примеров множество.
Между тем, представленная министерством обороны Азербайджана официальная версия гибели армянского пленного Карена Петросяна также заключается в том, что причиной смерти стала «сердечная недостаточность». Более чем ясно, что, как и в предыдущих случаях, диагноз сфабрикован, дабы сокрыть истинную причину гибели человека – побои и пытки.