Օգոստոսի 9-ին ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության Երեւանի Կենտրոն եւ Ավան տարածքային կազմակերպությունների անդամները Ծաղկաձորում հանդիպել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանի հետ։ NEWS.am-ին ՀՀԿ երիտասարդական կենտրոնից տեղեկացրին, որ քննարկվել են վերջին օրերին սահմանային լարվածության դեպքերը, մամուլի եւ սոցցանցերի արձագանքն իրադարձություններին եւ տեղեկատվական, քարոզչական դաշտում ՀՀԿ երիտասարդների դերը։
Արծրուն Հովհաննիսյանը նշել է, որ «եռօրյա, այսպես կոչված, պատերազմը մենք հաղթել ենք նաեւ տեղեկատվական դաշտում, ինչը նաեւ նման քննարկումների արդյունք էր»։
Պաշտպանության նախարարի խոսնակը ներկայացրել է օպերատիվ իրավիճակը, փաստել, որ լարվածությունը սահմանին դեռ պահպանվում է։ Սակայն վերջին 5 օրում հակառակորդը հիմնականում զերծ է մնում սադրանքներից, արկածախնդրությունից, կրակոցները նվազել են. երեկ գիշեր հրադադարի խախտման 200 դեպք է գրանցվել, այս գիշեր՝ 100-ից էլ քիչ։
Ըստ նրա Ադրբեջանը սպառազինություն ունի, բայց ադրբեջանական բանակում այդ սպառազինությունը յուրացված չէ։ Ադրբեջանցիները չունեն համապատասխան գիտելիք դրանք կիրառելու համար։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ աշխատելու որոշակի անհրաժեշտություն կա սոցիալական ցանցերում, որտեղ կան ապատեղեկատվություն տարածող խմբեր։ «Այստեղ մեծ անելիքներ ունեն երիտասարդները, ովքեր պետք է շատ արագ, օպերատիվ ճշգրիտ փաստերով, մեկնաբանություններով հակազդեն»,- ասել է նա։

Так называемую «трехдневную» войну Армения победила также в информационном поле. Об этом 9 августа заявил пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян в ходе встречи с членами территориальных организаций ереванских административных районов Центр и Аван молодежной организации правящей Республиканской партии Армении в Цахкадзоре.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в молодежном центре РПА, в ходе встречи была обсуждена напряженность на границе в последние дни, отклик прессы и социальных сетей на эти события и роль молодежи РПА в информационном и агитационном поле.
Спикер министра обороны представил оперативную ситуацию, констатировал, что напряженность на границе все еще сохраняется. Однако за последние 5 дней, по его словам, азербайджанская сторона в основном воздерживается от провокаций, авантюризма, число выстрелов уменьшилось: вчера ночью было зарегистрировано 200 случаев нарушения режима перемирия, этой ночью – меньше 100.
С точки зрения Арцруна Ованнисяна, у Азербайджана есть вооружения, но в азербайджанской армии эти вооружения не освоены. «У азербайджанцев нет соответствующих знаний для их применения», - подчеркнул он.
Напомним, что в последние дни азербайджанская сторона предприняла ряд попыток диверсионного проникновения в зоне соприкосновения, но во всех случаях противник был отброшен. Официальный Баку признал гибель более 20 своих военнослужащих. При отражении диверсий азербайджанской стороны погибли 7 армянских военных. Как утверждает МО РА, потери азербайджанской стороны в 8-9 раз превышают потери армянской стороны.