Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումից հետո անմիջապես լարվածությունը սահմանին չի թուլանալու, քանի որ Ադրբեջանն ունի ֆաշիստական մտածելակերպ եւ բնականաբար, արագ չի հանդարտվի։ NEWS.am-ի հետ զրույցում օգոստոսի 10-ին Սոչիում կայացած հանդիպման մասին այսպիսի կարծիք հայտնեց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը։
«Ռուսաստանի Դաշնությունը հասել է նրան, որ Ադրբեջանը հայտարարում է, որ ինքը հարցը կարող է կարգավորել միայն խաղաղ ճանապարհով։ Հարցն այս եղանակով լուծելու մասին են խոսում նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս երկու համանախագահները։ Բայց չի կարելի մտածել, որ անմիջապես կթուլանա լարվածությունը՝ հաշվի առնելով Բաքվի պահվածքը, կեցվածքը, իհարկե լինելու են կրակոցներ, հրադադարի ռեժիմի խախտումներ։ Բաքուն ցույց է տվել, որ մոտենում է կարմիր գծին եւ դա անընդունելի»,- ասաց նա։
Դավիթ Բաբայանի խոսքով՝ այս հանդիպումից հետո կողմերը պետք է տարիներով աշխատեն՝ հարցը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու համար. «Ռուսաստանն արդեն անձնական շահ ունի, որովհետեւ հանդիպումը տեղի է ունեցել Պուտինի միօջնորդությամբ, եւ եթե այս հանդիպումից որեւէ արդյունք չլիներ, կխփեր Ռուսաստանի վարկանիշին, կամ կնշանակեր, որ համանախագահող երկիրը շահագրգռված չէ՝ հարցը բանակցությունների միջոցով կարգավորելու համար, սակայն պարզ է, որ Մոսկվան նման սցենար թույլ չէր տա»։
Նշենք, որ օգոստոսի 10-ին Սոչիում կայացած Պուտին-Սարգսյան-Ալիեւ եռակողմ հանդիպման ժամանակ կողմերը փաստել են, որ Արցախյան հարցը պետք է կարգավորել միայն խաղաղ ճանապարհով։
Հիշեցնենք, որ վերջին օրերին ադրբեջանական կողմը շփման գոտի դիվերսիոն ներթափանցման մի շարք փորձեր է ձեռնարկել, սակայն բոլոր դեպքերում հակառակորդը հետ է շպրտվել: Պաշտոնական Բաքուն հայտնել է ավելի քան 26 զինծառայողների մահվան եւ երեք տասնյակի վիրավորման մասին:

Сразу после трехсторонней встречи президентов России, Армении и Азербайджана напряженность на границе резко не пойдет на спад, поскольку власти в Баку руководствуются фашистским мышлением и так сразу не успокоятся. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян.
По его словам, руководству Российской Федерации удалось достичь того, что власти Азербайджана заявляют о намерении разрешить карабахский конфликт только мирным путем. В том же ключе высказываются две другие страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ. «Однако нельзя думать, что напряженность сразу же пойдет на спад: учитывая поведение властей Баку, можно сделать вывод о том, что выстрелы, нарушения режима прекращения огня будут продолжаться. Власти Азербайджана продемонстрировали, насколько они приблизились к красной черте, и это неприемлемо», - сказал Бабаян.
Как считает пресс-секретарь президента НКР, после встречи глав государств в Сочи 10 августа сторонам придется еще годами работать над мирным урегулированием конфликта. «Сейчас у России уже появилась прямая заинтересованность, поскольку встреча прошла при посредничестве Путина. Отсутствие после нее результатов ударило бы по авторитету Кремля, либо означало бы, что страна-сопредседатель не заинтересована в разрешении карабахского конфликта путем мирных переговоров. Однако очевидно, что Москва не допустила бы подобного развития событий», - отметил Давид Бабаян.
Напомним, что в ходе встречи президентов России, Армении и Азербайджана в Сочи 10 августа стороны акцентировали внимание на разрешении карабахского конфликта мирным путем.
В последние дни азербайджанская сторона предприняла ряд попыток диверсионного проникновения в зоне соприкосновения, но во всех случаях противник был отброшен. Официальный Баку признал гибель более 20 своих военнослужащих. При отражении наступательных диверсий азербайджанской стороны погибли 7 армянских военных.