Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարծում է, թե Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության մասին փաստաթուղթը կստորագրվի արդեն այս տարի: Այդ մասին Սերժ Սարգսյանն ասել է «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, թե ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բազմաթիվ հարցեր է քննարկել, այդ թվում՝ այդ հարցը: «Մենք ունեցել ենք երկկողմ հանդիպում՝ շատ ավելի տեւական ժամանակով, քան երեկվա հանդիպումն էր, եւ խոսել ենք հայ-ռուսական օրակարգի բոլոր խնդիրների մասին: Բոլոր այն հարցերի մասին, որ կարող էին մտահոգել մեր հանրությանը. սկսած ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման համար անհրաժեշտ վարկային միջոցների տրամադրման ժամկետից ու կառուցվածքից, որովհետեւ ենթադրվում է բավականաչափ մեծ՝ 15 տոկոս դրամաշնորհային էլեմենտ, վերջացրած՝ Եվրասիական տնտեսական միության պայմանագրին միանալու ժամկետների եւ պայմանների մասին, ավարտած՝ ռազմա-տեխնիկական համագործակցության խնդիրներով: Եվ ես պետք է իմ բավարարվածությունը հայտնեմ այդ հանդիպման բովանդակությունից: Արդյունքները ժամանակը ցույց կտա: Բայց բովանդակությունը մեզ համար շատ էական էր, շատ կարեւոր: Ես կարծում եմ՝ մոտ ժամանակներս մենք արդեն կտեսնենք նաեւ արդյունքները»,- ասել է նա:
Հարցին, թե անդամակցությունն այս տարի չի լինի, Սարգսյանը պատասխանել է. «Անդամակցությունը մենք երբեք չէինք ենթադրում, որ այս տարվանից կլիներ: Խոսքը երեւի ստորագրման մասի՞ն է: Ես չեմ կարծում, որ այս տարի չենք ստորագրի: Ես կարծում եմ՝ կստորագրենք: Եվ հանկարծ, մեկ էլ տեսար, այդ ժամանակը շատ չձգվեց՝ մինչեւ աշուն: Տեսնենք»:

YEREVAN. – The document on Armenia's joining Eurasian Economic Union will be signed this year, President Serzh Sargsyan said in an interview with Armnews television.
The issue was among those discussed with President Vlaidmir Putin on Sunday.
“We had a bilateral meeting, longer than yesterday's trilateral meeting, and talked about all the issues of the Armenian-Russian agenda: all issues that could be a matter of concern for our society, starting with the timing and structure of credit funds needed to extend the life of nuclear power plant as quite a large grant is needed, and up to the terms and conditions of accession to the Eurasian Economic Union, as well as issues of military and technical cooperation,” President said.
Asked whether Armenia will join Eurasian Economic Unino this year, Serzh Sargsyan said we never imagined that the accession will happen this year.
“Probably it is about the signing of a document on accession? I do not think that we will not sign the document of accession to the Eurasian Economic Union. I think that we will sign it,” he emphasized.