ԱՄՆ սկսել է զենք մատակարարել Իրաքի քրդերին, որոնք պայքարում են «Իսլամական պետության» գրոհայինների դեմ, փոխանցում է AP գործակալությունը` վկայակոչելով ԱՄՆ կառավարության աղբյուրները:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն զենք էր վաճառում միայն Իրաքի կենտրոնական իշխանություններին: Աղբյուրները չեն նշել, թե որ կառույցներն են զենք վաճառում քրդերին, եւ ինչ տեսակի սպառազինության մասին է խոսքը: Գործակալության զրուցակիցներից մեկն ասել է, որ Պենտագոնը չի զբաղվում մատակարարումներով: Գործակալությունը նշում է, որ սովորաբար nman գործունեությամվ զբաղվում է ԿՀՎ-ն, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Նախօրեին Իրաքի Քրդստանի առաջնորդ Մասուդ Բարզանին դիմել էր միջազգային հանրությանը` ԻՊ-ի գրոհայինների դեմ պայքարելու համար զենք տրամադրելու խնդրանքով:
Իսլամական գրոհայիններն Իրաքում սպանել են առնվազն 500 քուրդ- եզդիների: Ապացույցներ կան նաեւ կանանց եւ երեխաների դեմ նրանց դաժան հաշվեհարդարի վերաբերյալ: Գրոհայինները նաեւ առեւանգել են 300 կանանց, որոնց օգտագործում են որպես ստրկուհի:

США начали прямые поставки вооружения иракским курдам, которые ведут борьбу с боевиками группировки «Исламское государство», сообщает агентство Ассошиэйтед Пресс со ссылкой на источники в американском правительстве.
Ранее США продавали оружие только центральным властям Ирака. Источники не уточнили, какие именно структуры продают оружие курдам и о каких типах вооружения идет речь. Один из собеседников агентства сообщил, что поставками занимается не Пентагон. Агентство отмечает, что обычно подобные операции проводит ЦРУ, сообщает РИА Новости.
Накануне лидер Иракского Курдистана Масуд Барзани обратился к международному сообществу с просьбой предоставить оружие для борьбы с боевиками ИГ.
Боевики-исламисты убили в Ираке не менее 500 курдов-езидов. Имеются доказательства, их жестоких расправ с женщинами и детьми. Боевики также взяли в плен около 300 женщин, которых используют в качестве рабынь.