Թուրքիայում նախագահական ընտրությունների արդյունքներն անսպասելի չէին. վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ առաջին փուլում հաղթանակը կանխատեսելի էր: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Ստամբուլի հայկական «Ժամանակ» օրաթերթի խմբագիր Արա Գոչունյանը:
Նա նշեց, որ օգոստոսի 28-ին կայանալու է նախագահի երդմնակալության արարողությունը: «Թուրքիայում շարունակվելու է ավելի քան 10 տարի իրականացվող քաղաքականությունը»,- ընդգծեց Գոչունյանը: Հայաստանի հանդեպ քաղաքականությունը նույնպես, նրա համոզմամբ, զգալի փոփոխություններ չի կրի: Ըստ լրագրողի, տարածաշրջանային գործընթացները մեծ հույսեր չեն ներշնչում հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման առումով:
Արա Գոչունյանը հավելեց, որ 10 ամիս անց Թուրքիայում նաեւ խորհրդարանական ընտրություններ են նախանշված: «Մեծ է հավանականությունը, որ դրանք կանցկացվեն ժամկետից շուտ»,- նշեց նա՝ պարզաբանելով, որ Թուրքիայում քննարկվում է կիսանախագահական հանրապետության անցնելու հարցը: Գոչունյանը հիշեցրեց, որ նախագահը պետք է անկուսակցական լինի: «Էրդողանը պետք է հրաժարվի ինչպես վարչապետի պաշտոնից, այնպես էլ իշխող Արդարություն եւ զարգացում կուսակցության ղեկավարումից: Այս պայմաններում նոր կառավարություն պետք է ձեւավորվի»,- ասաց Արա Գոչունյանը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի գործող վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հավաքելով 52% ձայն, հաղթել է նախագահական ընտրությունների առաջին իսկ փուլում:

Результаты президентских выборов в Турции не были неожиданными: победа премьер-министра Реждепа Тайипа Эрдогана в первом туре была прогнозируемой. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил редактор издающейся в Стамбуле газеты «Жаманак» Ара Гочунян.
Он отметил, что 28 августа состоится официальная инаугурация президента. «В Турции будет продолжена реализация политики, проводимой на протяжении более 10 лет», - подчеркнул Гочунян. Политика же в отношении Армении также, по его убеждению, не понесет существенных изменений. Региональные процессы, выразил мнение стамбульский журналист, не внушают больших надежд в связи с улучшением армяно-турецких отношений.
Ара Гочунян добавил, что 10 месяцев спустя в Турции намечены также парламентские выборы. «Есть большая вероятность того, что могут быть проведены досрочные выборы», - отметил он, пояснив, что в Турции обсуждается вопрос перехода к полупрезидентской республике. Президент, напомнил Гочунян, должен быть беспартийным. «Сейчас Эрдоган должен отказаться как от должности премьер-министра, так и руководителя правящей Партии справедливости и развития. В этих условиях должно быть сформировано новое правительство», - сказал Ара Гочунян.
Напомним, что премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган, набрав 52% голосов, выиграл президентскую гонку уже в первом туре.