Ստեղծված իրավիճակում միջազգային հանրությունը պետք է Ադրբեջանին խաղաղություն պարտադրի, եւ այդ ճանապարհին առաջին քայլը պետք է լինի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության ճանաչումը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի պատգամավոր Վահրամ Աթանեսյանը՝ ընդգծելով, որ դա կլինի ամենաօպերատիվ ու արդար քայլը պատերազմը կանխելու գործում:
Պատգամավորի խոսքով՝ Սոչիում կայացած Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպման ընդհանուր տպավորությունն այնպիսին է, որ վերջին հնարքից հետո Ադրբեջանի նախագահը Սոչի է մեկնել իր երկրի ներսում տիրող բավական բարդ իրավիճակի եւ իր համար ակնհայտորեն անբարենպաստ արտաքին քաղաքական իրադրության պայմաններում:
«Այն կադրերը, որոնք հրապարակել էին ռուսական լրատվամիջոցները, վկայում էին, որ Իլհամ Ալիեւը եռակողմ հանդիպման հենց սկզբից բավական նյարդային էր: Եվ այն հայտարարությունը, որում շեշտը դրվել էր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի՝ 20 տարվա վաղեմության բանզձեւերի վրա, ցույց էր տալիս, որ Ադրբեջանը նաեւ սպառել է քաղաքական ու իրավական հնարավորությունները»,- նշեց Աթանեսյանը՝ պարզաբանելով, որ չկա այլեւս քաղաքական կամ իրավական փաստարկ, որի կիրառմամբ Ադրբեջանը կարողանա բանակցային գործընթացը տանել իր համար շահավետ ուղիով:
Թե ինչ որոշում այժմ կընդունի Իլհամ Ալիեւը, ըստ պատգամավորի, դժվար է ասել: «Սակայն միջազգային հանրությունն արդեն պետք է գիտակցի, թե ում հետ գործ ունի՝ ի դեմս Ադրբեջանի. Ադրբեջանի նախագահը, ընդհանուր առմամբ, ոչ համարժեք վերաբերմունք է ցուցաբերում իրավիճակի եւ աշխարհաքաղաքական գործընթացների հանդեպ: Կարող եմ նույնիսկ ասել, որ Ալիեւի մոտ ակնհայտ քաղաքական ձախողումներ են դրսեւորվում: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն արդեն պետք է լուրջ վերլուծեն, կարո՞ղ է, արդյոք, Ադրբեջանը նման ոչ ադեկվատ ու անհավասարակշիռ առաջնորդի հետ նպաստել իրենց ջանքերին՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանը»,- ընդգծեց Վահրամ Աթանեսյանը:
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ ԼՂՀ պաշտպանության բանակն արժանի պատասխան է տվել ադրբեջանական ռազմական արկածախնդրությանը: «Պատերազմի խաղաքարտը, որը երկար ժամանակ Բաքուն շահագործել է միջազգային հարաբերություններում, չգործեց, եւ այս պահին Մինսկի խմբի համանախագահները պետք է համապատասխան գնահատականներ տան, եթե, իհարկե, այդ երկրները շահագրգռված են այս տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատման հարցում»,- եզրափակեց ԼՂՀ խորհրդարանի պատգամավորը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 10-ին Սոչիում կայացել է Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը:

В сложившейся ситуации международное сообщество должно принудить Азербайджан к миру, и первым шагом на этом пути должно быть признание независимости состоявшейся Нагорно-Карабахской Республики странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил депутат Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики Ваграм Атанесян, подчеркнув, что это будет самым оперативным и справедливым шагом для предотвращения войны.
По словам депутата, общее впечатление от состоявшейся трехсторонней встречи президентов такое, что после последней авантюры президент Азербайджана отправился в Сочи в условиях довольно сложной ситуации внутри своей страны и очевидного неблагоприятного для себя внешнеполитического фона. «Те кадры, которые распространили российские СМИ, свидетельствовали, что Ильхам Алиев находился в очень нервном состоянии с самого начала трехсторонней встречи. И то заявление, в котором акцент был сделан на резолюции Совета безопасности ООН 20-летней давности, показывает, что Азербайджан исчерпал также запас политических и правовых возможностей», - отметил Атанесян, пояснив, что нет больше какого-либо политического или правового аргумента, использованием которого Азербайджан сможет вести переговорный процесс по выгодному для себя пути. Какое решение примет Ильхам Алиев в настоящий момент, с точки зрения депутата, сказать трудно. «Но международное сообщество уже должно осознавать, с кем имеет дело в лице Азербайджана: президент Азербайджана проявляет неадекватное отношение к ситуации и геополитическим процессам в целом. Я даже могу сказать, что у Алиева замечаются очевидные проявления политической несостоятельности. Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны уже серьезным образом анализировать, сможет ли Азербайджан с подобным неадекватным и неуравновешенным лидером способствовать их усилиям по установлению мира и стабильности в регионе», - подчеркнул Ваграм Атанесян. Армия обороны НКР, напомнил он, дала достойный ответ азербайджанской военной авантюре. «Игровая карта войны, которую Баку на протяжении длительного времени эксплуатировал в международных отношениях, не сработала, и в настоящее время страны-сопредседатели Минской группы уже должны дать соответствующие оценки, если, конечно, эти страны заинтересованы в установлении мира и стабильности в этом регионе», - заключил депутат парламента НКР.
Напомним, что 10 августа в Сочи состоялась трехсторонняя встреча президентов Армении, России и Азербайджана.