Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը եւ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Եվրասիական տնտեսական միության զարգացման, այդ թվում՝ ԵՏՄ-ի մասին պայմանագրի վավերացման եւ վերջինիս Հայաստանի եւ Ղրղըզստանի միացման շուրջ հեռախոսով կարծիքներ են փոխանակել:
«Երկու պետությունների ղեկավարները քննարկել են Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը եւ եվրասիական «եռյակի» ու Ուկրաինայի միջեւ հանդիպման հնարավոր անցկացումը», - ասվում է հաղորդագրութան մեջ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
2014թ. մայիսի 29-ին Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման մասին փաստաթուղթ ստորագրվեց՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի մասնակցությամբ: Հայաստանը նույնպես հայտնել է կազմակերպությանը միանալու մտադրության մասին. ԵՏՄ-ին Երեւանի անդամակցության հարցը նախանշված է այս տարեվերջին: Միությանը անդամակցելու մտադրության մասին հայտարարել է նաեւ Ղրղըզստանը:

Kazakhstan and Belarus Presidents Nursultan Nazarbayev and Alexander Lukashenko exchanged views on the phone, and with respect to the development of the Eurasian Economic Union (EaEU), including the ratification of the EaEU treaty and Armenia’s and Kyrgyzstan’s joining the latter.
“The leaders of the two countries discussed the situation in Ukraine and a possible meeting between the Eurasian ‘troika’ and Ukraine,” the message reads, reported RIA Novosti news agency of Russia.
The treaty on the establishment of the Eurasian Economic Union was signed on May 29 in the Kazakhstan capital city Astana, and by the presidents of Russia, Belarus and Kazakhstan. Armenia also has expressed its intention to join this organization, and this matter is scheduled for discussion at the end of the year.