Մի խումբ կազմակերպություններ, ավելի քան երեք տասնյակ անձինք բաց նամակով դիմել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին, ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության դեսպան ՝ Զոհրապ Մնացականյանին:
Նամակում, մասնավորապես, ասվում է. «Իրաքում ծայրահեղ իսլամիստական եւ ահաբեկչական խմբավորումների գործողությունների արդյունքում ստեղծվել է մարդկային աղետի իրավիճակ, որի զոհերի եւ տուժածների մեծ մասը իրաքաբնակ էթնիկ եւ կրոնական փոքրամասնություններն են, իսկ նրանց շարքում՝ եզդիները: Համաձայն ՄԱԿ-ի հուլիսի 9-ի տեղեկատվության, ավելի քան 850,000 մարդ է Իրաքում տեղահանվել վերջին մեկ ամսվա ընթացքում, որոնցից 200,000ը՝ միայն վերջին մեկ շաբաթում: Հենց հիմա Իրաքի հյուսիսում՝ Սինջար լեռան վրա փաստացի շրջափակման մեջ են գտնվում ավելի քան 20,000 եզդիներ, որոնք չունենալով սնունդ եւ խմելու ջուր, մահվան եզրին են:
Տեղահանումներն ընթանում են սպանդով եւ մարդկության դեմ բազմատեսակ հանցանքներով՝ կանանց առեւանգում եւ վաճառք ստրուկների շուկաներում, բռնաբարություններ, երեխաների զանգվածային ջարդ եւ այլն: Իրաքում իրավիճակն օրհասական է եւ պահանջում է միջազգային հանրության կողմից ոչ միայն մարդասիրական պարենային եւ առողջապահական օգնություն, այլեւ մարդասիրական ռազմական միջամտություն:
Որպես ռազմական միջամտության լիազորություն տվող կառույց՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը կարող է լիազորել խաղաղարար զորքերի մուտքն Իրաք՝ փաստացի ցեղասպանությունը կասեցնելու նպատակով:
Որպես ցեղասպանության արհավիրքը սեփական ժողովրդի մաշկի վրա կրող պետության ներկայացուցիչ, ինչպես նաեւ եզդի փոքրամասնություն ունեցող պետության ներկայացուցիչ, եւ որպես միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ, խնդրում ենք, որ՝ Հայաստանը ՄԱԿ-Ի Գլխավոր Ասամբլեայում բարձրաձայնի Իրաքում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին, ինչպես նաեւ հորդորի Անվտանգության խորհրդի անդամ պետություններին՝ ընդունել մարդասիրական ռազմական միջամտություն լիազորելու բանաձեւ:
Նամակը ստորագրել են «Սինջար եզդիների ազգային միավորում» հասարակական կազմակերպությունը, «Եզդիների ազգային կոմիտե» հասարակական կազմակերպությունը, «Եզդիների ազգային միություն» հասարակական կազմակերպությունը, «Միդիա-Շանգալ եզդիների ազգային միավորում» հասարակական կազմակերպությունը, 30-ից ավելի անձինք:

YEREVAN. – A group of organizations and over 30 people have sent open letters to Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian and permanent representative at UN Zohrab Mnatsakanyan calling to raise the questions of Yazidis at UN.
The letter says people in Iraq are facing humanitarian catastrophe as a result of actions of Islamist and terrorist groups, while majority of victims are ethnic and religious groups, including Yazidis.
According to UN data as of July 9, over 850,000 people have been deported from Iraq over the last month. In fact over 20,000 Yazidis are in a blockade left without food and water in Iraq's north.
“Deportations are accompanied by pogroms and crimes against humanity, kidnapping of women, trafficking, rape and massacres of children. Situation in Iraq requires not only humanitarian assistance, but humanitarian military intervention of the world community. Being an agency authorizing the military intervention, UN Security Council can approve bringing peacekeeping forces to Iraq in order to prevent genocide,” the letter says.
“As a representative of a state, the people of which survived genocide, as well as a state having Yazidi minority, and as a responsible member of the international community, we ask Armenia to raise a question about the ongoing events in Iraq at the UN Geneal Assembly, and to urge members of the Security Council to decide on military intervention”.
The letter is signed by “Sinjar”, a national association of the Yazidis, National Committee of Yazidis, National Union of Yazidi and “Shangal” union.