Մեծ Բրիտանիան ու Շվեյցարիան ներկայացնող գիտնականների միջազգային խումբը շոկոլադի հետազոտություն է անցկացրել, որը ցույց է տվել. քաղցրի հանդեպ հակումը կենսաբանական մակարդակում փոփոխություն է մտցնում օրգանիզմի աշխատանքում: Այդ մասին գրում է «Medikforum»-ը:
Պարզվել է, որ մարդիկ, ովքեր սիրում եւ շատ շոկոլադ են ուտում, միանգամայն յուրահատուկ նյութափոխանակություն ունեն: Քանի որ արտաքինից «շոկոլադամոլները» չեն առանձնանում, բժիշկները փորձ են անցկացրել: 5 օր շարունակ կամավորները շոկոլադ կամ պլացեբո են օգտագործել: Հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ «շոկոլադամոլների» նյութափոխանակությունն առանձնահատկություններ է ունեցել:
«Շոկոլադամոլների» մոտ «վատ» խոլեստերինի բաղադրությունը տարբերվել է ցածր ցուցանիշերով: Նախագծի հեղինակները նշել են, որ շոկոլադի սիրահարների մոտ առանձնացել է նաեւ աղիքային համակարգի միկրոֆլորան: Մասնագետների կարծիքով, ստացված տվյալները վկայում են, որ սերը շոկոլադի հանդեպ մարդկանց նյութափոխանակությանն է «կցված»:

Международная группа ученых из Великобритании и Швейцарии провела исследование шоколада, показавшее, что пристрастие к сладости вносит изменения в работу организма на биологическом уровне. Об этом сообщает Medikforum.
Оказалось, что люди, которые любят и едят много шоколада, обладают совершенно уникальным метаболизмом. Так как внешне отличить «шоколадоголиков» от людей, равнодушных к шоколаду, невозможно, медики провели эксперимент. В течение 5 дней добровольцы употребляли шоколад или плацебо. Анализы показали, что у «шоколадоголиков» обмен веществ имел определенные особенности.
Концентрация «плохого» холестерина у «шоколадоголиков» отличалась низкими показателями. Авторы проекта отметили, что у любителей шоколада также отличалась и активность микрофлоры кишечника. Как полагают исследователи, полученные данные говорят о том, что любовь к шоколаду «вшита» в человеческий метаболизм.