Կուբայի կենտրոնական բանկը արժութային բարեփոխումների շրջանակներում հայտարարել է նոր թղթադրամների թողարկման մասին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Այժմ երկրում միանգամից երկու արժույթ է գործում՝ կուբայական պեսո եւ դոլարին կապակցված փոխարկվող պեսո: 2013թ. կղզու իշխանությունները առաջարկել են միավորել այդ արժույթը: Այժմ Կուբայում 20, 50 եւ 100 անվանական պեսոյով նոր թղթադրամներ կթողարկեն:
Երկու արժույթների համակարգը Կուբայում ստեղծվել է ճգնաժամի ծանր պայմաններում: Սկզբում իշխանությունները թույլատրել են դոլարի ազատ շրջանառությունը, իսկ այնուհետեւ շրջանառության մեջ է դրվել փոխարկվող պեսոն:

Центральный банк Кубы объявил о выпуске новых банкнот в рамках валютной реформы, сообщает РИА Новости.
Сейчас в стране имеют хождение сразу две валюты — кубинский песо и конвертируемый песо, привязанный к доллару. В 2013 году власти острова предложили объединить эти валюты. Теперь на Кубе будут выпущены новые банкноты номиналом в 20, 50 и 100 обычных песо. Они будут снабжены дополнительными мерами защиты.
Система двух валют была создана на Кубе в условиях тяжелого кризиса. Сначала власти разрешили свободное хождение доллара, а затем запустили в обращение конвертируемый песо.