Ռուսական ավիաընկերությունները դեպի Հայաստան չվերթներում հայկական ընկերությունների նկատմամբ առավելություններ ունեն: Այդ մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 12-ին, լրագրողներին հայտարարեց «Էյր Արմենիա» հայկական ավիաընկերության գործադիր տնօրեն Արսեն Ավետիսյանը: Նրա խոսքով՝ «Էյր Արմենիայի» համար մեկ ուղեւորից գանձվող հարկը կազմում է 8,4 դոլար, իսկ ռուսական ընկերությունների համար՝ այդ գումարի միայն 20%-ը:
«Ստացվում է, որ հարկերի հաշվին, ռուս մրցակիցները կարող են հետդարձի թռիչքի համար մոտ 10 դոլար ավելի քիչ պահանջել, քան մենք», - հավելեց Ավեստիսյանը:
Նրա խոսքով՝ շատ կարեւոր է, որ քաղավիացիայի համար պատասխանատու պետական մարմինները հաշվի են առել սա եւ բանակցություններում կփորձեն հասնել հավասար պայմանների:
Հարցին՝ չի հակասո՞ւմ, արդյոք, այսպիսի ընտրողական մոտեցումը «բաց երկնքի» քաղաքականությանը, Ավետիսյանը նկատեց, որ «բաց երկինքը» ոչ բոլոր երկրներում է գործում: «Հայաստանում գործում է, Ռուսաստանում՝ ոչ: Նշանակում է, ռուսական ընկերությունները Հայաստանում կարող են օգտվել այդ առավելություններից, իսկ մենք Ռուսաստանում՝ ոչ: Ունենք այն, ինչ ունենք», - հավելեց Ավետիսյանը:

YEREVAN. – The Russian airline companies have advantages over Armenian companies in the flights to Armenia, Air Armenia airline company Executive Director Arsen Avetisyan told reporters on Friday.
In his words, an $8.4 tax is levied from Air Armenia per passenger, whereas solely 20 percent of this amount is levied for the Russian airline companies.
“It turns out that, on the account of taxes, the Russian competitors can ask for about $10 less than us for a return flight,” Avetisyan added.
As per the Air Armenia chief, however, it is very important that state agencies responsible for civil aviation have taken note of this, and they will endeavor to achieve a level playing field during negotiations.