Դանիական Օդենս քաղաքում քաղաքի իշխանությունները տեղացի անօթեւաններին զինել են GPS-սարքերով, հաղորդում է The Local-ը: Առանց որոշակի բնակության վայրի անձինք պետպաշտոնյաներին օգնում են օպտիմալացնել քաղաքային ենթակառուցվածքը. նրանց տեղաշարժի վերահսկողությունը ցույց կտա նստարաններ կամ վատ եղանակից պաշտպանվելու համար ապաստարաններ տեղադրելու նպատակահարմար տեղերը:
Հետազոտությանը մասնակցել են 20 անօթեւան կամավորներ: Նրանց խնդրել են մշտապես կրել GPS-սարքը: Մոնիթորինգի վերջնաժամկետը չի ճշտգրտվում:
Քաղխորհրդի անդամ Թոմ Ռոդինգի խոսքով՝ քաղաքի իշխանությունները ցանկանում են ավելի շատ տեղեկացված լինել «օրերով նստարաններին նստող եւ գարեջուր խմող անձանց» տեղաշարժերի մասին, որպեսզի նրանց երթուղիները ուսումնասիրելով՝ հնարավոր լինի ճիշտ տեղադրել վերջիններիս համար անհրաժեշտ առարկաները: «Մենք այդ մարդկանց մասին շատ քիչ բան գիտենք», հաղորդում է  Lenta.ru-ն:
Ռոդինգի խոսքով՝ աշխարհի ոչ մի երկիր դեռեւս նման հետազոտություն չի իրականացրել:
2013թ. Դանիայում 5844 անօթեւան է գրանցվել: Այստեղ նաեւ փողոցում ապրող 18-24 տարեկան երիտասարդներիթ աճ է նկատվում:

В датском Оденсе городские власти оснастили местных бездомных GPS-устройствами, сообщает The Local. Лица без определенного места жительства помогут чиновникам оптимизировать городскую инфраструктуру — мониторинг их перемещений покажет, где лучше устанавливать скамейки и различные укрытия от непогоды.
В городском исследовании приняли участие 20 добровольцев из числа бездомных. Их попросили постоянно носить с собой GPS-устройства. Длительность мониторинга не уточняется.
Как рассказал член городского совета Том Роддинг, администрация хочет знать больше о перемещениях «тех, кто целыми днями просто сидит на скамейке и пьет пиво», чтобы понять их маршруты и правильно расположить необходимые для них предметы инфраструктуры. «Мы все очень мало знаем об этих людях», — отметил чиновник, передает Lenta.ru.
По словам Роддинга, еще ни один город в мире не проводил подобного исследования.
В 2013 году в Дании было зарегистрировано 5844 лиц без определенного места жительства. Был также отмечен значительный рост числа молодых людей в возрасте от 18 до 24 лет, проживающих на улицах.