Բերեժանի քաղաքում սեպտեմբերի 26-27-ին նախատեսում են մի շարք միջոցառումներ՝ նվիրված Սբ. Գրիգոր եկեղեցու կառուցման 250-ամյակին:
Ուկրաինայի հայերի միության եւ Ուկրաինայի մշակույթի նախարարության կողմից կազմակերպված միջազգային գիտագործնական խորհրդաժողովում նախատեսվում է Ուկրաինայից, Լեհաստանից եւ Հայաստանից գնացած հայտնի գիտնականների մասնակցությունը:  AnalitikaUA.net-ին ՈՒՀՄ-ի պատմամշակութային հարցերով հանձնաժողովից հայտնել են, որ խորհրդաժողովը տեղի կունենա Բերեժանի քաղաքում՝ Հայկական Սուրբ Գրիգոր եկեղեցու հիմնադրման 250-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում:
Միջոցառումները տեղի կունենան սեպտեմբերի 26-27-ին, սպասվում է հայ եւ ուկրաինացի հոգեւորականության, մարզային իշխանությունների եւ  մտավորականության ներկայացուցիչների ներկայությունը:
Միջոցառումների ծրագիրը ներառում է ցուցահանդես, միջազգային խորհրդաժողով, գրքերի շնորհանդես, գրական-գեղարվեստական երեկո, ֆիլմերի ցուցադրություն, էքսկուրսիա:
Խորհրդաժողովին զեկույցներ կկարդան 28 թեմաներով՝ նվիրված Ուկրաինայի հայերի պատմությանը: Խորհրդաժողովի արդյունքերով նախատեսվում է  նյութերի հրապարակում ՈՒՀՄ-ի «Հայագիտության արդիական հարցերը» ժողովածուում:
Բերեժանիում Սուրբ Գրիգոր հայկական եկեղեցին բարոկկո ոճի վանք է՝ կառուցված հայ համայնքի միջոցներով, որը XVII-XVIII դդ. զգալի դեր է ունեցել քաղաքի կյանքում:
Հայտնի է, որ հայերը նշանակալի դեր են ունեցել Ուկրաինայի պատմության մեջ: Ժամանակակից Ուկրաինայի տարածքում հայերի հայտնվելը թվագրվում է XI–XII դդ: Հայերը նյութական եւ հոգեւոր զգալի ժառանգություն են թողել Ուկրաինայում իրենց բազմադարյա գոյության ընթացքում:

26-27 сентября в Бережанах намечается проведение ряда мероприятий посвященных 250-летию строительства армянской церкви Св. Григория.
На Международную научно-практическую конференцию «Армяне в социокультурной эволюции украинских земель» организованной Союзом Армян Украины и Министерством культуры Украины , намечается участие известных ученых из Украины, Польши и Армении. Как сообщили AnalitikaUA.net, в Комитете по вопросам историко-культурного наследия САУ, конференция состоится в рамках проводимых мероприятий в честь 250-летия основания Армянской церкви Св. Григория в г. Бережаны (Тернопольская область).
Мероприятия пройдут 26-27 сентября, ожидается присутствие представителей армянского и украинского духовенства, региональных властей и творческой интеллигенции.
Программа мероприятий включает художественную выставку, международную конференцию, презентацию книг, литературно-художественный вечер, показ фильмов, экскурсий.
На самой конференции намечаются доклады на 28 тем посвященных истории армян Украины. По итогам научно-практической конференции намечается публикация материалов в научном сборнике САУ — «Актуальные вопросы арменоведения».
Армянская церковь Св. Григория в Бережанах — храм в стиле барокко с оборонными элементами, построен на средства армянской общины, которая в XVII-XVIII вв. играла значительную роль в жизни города.
Как известно, армяне занимают заметное место в истории Украины. Появление армян на территории современной Украины датируется XI–XII веками. В течение своего многовекового пребывания на украинских землях, армяне оставили существенное материальное и духовное наследие.