Արցախի ժողովուրդն արդեն կատարել է  իր ընտրությունը, որն անկախության է հանգեցրել: Այդ ազատության եւ անկախության համար այդ ժողովուրդը նույնիսկ բարձր գին է վճարել: Այդ մասին ԼՂՀ Ազգային Ժողովում հայտարարել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի անդամ, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ֆիլիպ Կալտենբախը, հաղորդում է «karabakh-open.info»-ն:
«Եվ ոչինչ աշխարհում չի կարող կասկածի տակ դնել Արցախի ժողովուրդի ձգտումը կառուցել ազատ, անկախ երկիր՝ հիմնված համընդհանուր արժեքների վրա, որոնք կիսում են նաեւ առաջադեմ պետությունները»,- հայտարարել է ֆրանսիացի սենատորը:
Նա ընդգծել է Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման բացառապես խաղաղ եղանակը՝ հիմնված ազգի ինքնորոշման սկզբունքի վրա:
Միեւնույն ժամանակ Ֆիլիպ Կալտենբախը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը Ֆրանսիայի նախագահի նախաձեռնությամբ եւս մեկ առիթ կդառնա, որպեսզի «Ֆրանսիայի նախագահը հաստատի վստահությունն այն մասին, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ եղանակով՝ հիմնված ազգի ինքնորոշման սկզբունքի վրա:
Ընդգծելով Արցախի ներկայացուցիչների մասնակցության անհրաժեշտությունը բանակցային գործընթացին՝ ֆրանսիացի խորհրդարանականը կարեւորել է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը՝ այդ թվում նաեւ Արցախում: «Մենք բոլորս ցանկանում ենք հեռացնել Արցախի սահմանից պատերազմի վտանգը, ինչը կարագացնի այդ երկրի զարգացումը: Իսկ այդ սպառնալիքի վկան մենք դարձանք հուլիսի վերջին եւ օգոստոսի սկզբին, ու դա համոզեց, որ վտանգը դեռ կա»,- եզրափակել է Կալտենբախը:

The people of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic (NKR)) already have made their choice, which has led to independence; these people have even paid a high price for this freedom and independence.
French Senate member Philippe Kaltenbach, who also heads the France-Armenia Friendship Group, stated the aforesaid in the NKR National Assembly, Karabakh-open.info reported.
“And nothing in the world can have doubts about the Artsakh people’s aspiration to build a free and independent country,” the French senator stated.
At the same time, Kaltenbach expressed the hope that the Armenian and the Azerbaijani presidents’ forthcoming meeting—and at the initiative of the French president—will become another opportunity that, “The French president affirm his confidence that the Karabakh conflict must be resolved by solely peaceful means, and based on the precept of the self-determination of a nation.”
Stressing the need for the Karabakh representatives’ participation in the negotiation process, the French parliamentarian also underscored the need for the establishment of peace in the region.
“We all want to distance the risk of war from Artsakh’s border, and this will accelerate the development of this country,” Philippe Kaltenbach concluded.