Ալբանիային դժվար կլինի միանալ եվրոպական ժամանակակից պետությունների ընտանիքին, քանի դեռ այն չի հրաժարվել Մեծ Ալբանիայի իր երազանքից...
Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռամայի եւ Սերբիայի նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչի հանդիպոմը չի կայանա՝ հյուրի սադրիչ վարքի պատճառով, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ վկայակոչելով Սերբիայի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Հիշեցնենք, Աբանիայի վարչապետը երկօրյա այցով Սերբիա է ժամանել նոյեմբերի 10-ին: Նա հանդիպել է Սերբիայի վարչապետ Ալեքսանդր Վուչիչի հետ, եւ սպասվում էր, որ հանդիպելու է նաեւ Սերբիայի նախագահին:
Լրագրողների առաջ ելույթի ժամանակ Ռաման հայտարարել է անկախ Կոսովոյի պարտադիր բնույթի մասին եւ Սերբիայի իշխանություններին կոչ արել ճանաչել Կոսովոյի ինքնիշխանությունը: Վուչիչն էլ հայտարարել է Ալբանիայի վարչապետի սադրիչ պահվածքի մասին:
Գործակալության փոխանցմամբ՝ Սերբիայի նախագահի մամուլի ծառայության հայտարարությունում նշվում է, որ Սերբիան երկուսուկես տարի ձգտում է Բալկանները անվտանգ եւ ծաղկող տարածաշրջան դարձնել, սակայն «քանի դեռ կան Էդի Ռամայի նման անպատասխանատու քաղաքական գործիչներ, պարզ է, որ դա դժվար աշխատանք կլինի՝ մարտահրավերներով լի»:
«Ալբանիային դժվար կլինի միանալ եվրոպական ժամանակակից պետությունների ընտանիքին, քանի դեռ այն չի հրաժարվել Մեծ Ալբանիայի իր երազանքից»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Встреча между премьер-министром Албании Эди Рамой и президентом Сербии Томиславом Николичем не состоится по причине провокационного поведения гостя, сообщают РИА Новости со ссылкой на пресс-службу сербского президента.
Премьер Албании, напомним, прибыл в Сербию с 2-дневным визитом 10 ноября. Он встретился с сербским премьером Александром Вучичем и, как ожидалось, должен был быть принят и президентом Сербии.
В ходе выступления перед журналистами Рама заявил о безусловном характере независимости Косово и призвал сербские власти признать косовский суверенитет. Вучич в свою очередь заявил о провокации со стороны албанского премьера.
Как уточняет агентство, в заявлении пресс-службы сербского президента указывается, что Сербия два с половиной года стремится сделать Балканы безопасным и процветающим регионом, но «пока есть такие безответственные политики как Эди Рама, ясно, что это будет тяжелая работа, полная вызовов».
«Албании будет трудно присоединиться к семье современных европейских государств, пока она не отречется от своих мечтаний о гидре по имени Великая Албания», - говорится в сообщении.