Բազմաթիվ քաղաքացիներ, այդ թվում՝ փորձագետներ, մտավախություն ունեն, որ դոլարի ամրապնդման դեպքում մեր երկրում ներմուծվող ապրանքների գները կաճեն: Կարծես տրամաբանական է: Բայց մի հարց կա. արդյո՞ք հիմնավորված են ներմուծվող ապրանքների ներկա գները: Գուցե դոլարի փոխարժեքի տատանումը մարելու հնարավորությո՞ւն կա:
Այդ հնարավորությունները դիտարկենք բուսական յուղի օրինակով: Բոլորին է հայտնի, որ այս ապրանքի ներմուծումն ամբողջությամբ մենաշնորհային է: Ընթացիկ տարվա հունվար-սեպտեմբերի տվյալներով, ներմուծված արեւածաղկի ձեթի ընդհանուր ծավալի 69.3%-ը բաժին է հասել Ռուսաստանին, եւ 30.3%-ը՝ Ուկրաինային: Եվ միայն 1%-ից պակաս քանակությամբ ներմուծվել է այլ երկրներից: Ընդ որում, Ուկրաինայից ներմուծված ապրանքի մաքսային միջին գինը կազմել է 422 դրամ՝ մեկ լիտրի դիմաց, եւ 57 դրամով էժան է եղել ռուսական ձեթից:
Բուսական յուղի մեկ լիտրի քաշը կազմում է շուրջ 920 գրամ: Այդ պատճառով, ծավալային միավորների վերածելով՝ ուկրաինական ձեթի միջին մաքսային արժեքը (ԱԱՀ-ի հետ մասին) կազմել է մեկ լիտրի դիմաց 466 դրամից էլ պակաս, իսկ ռուսականը ձեթինը՝ 528 դրամ:
Սեպտեմբերին արեւածաղկի ձեթի գինը մայրաքաղաքում կազմել է 793 դրամից քիչ պակաս՝ մեկ լիտրի դիմաց: Այսպիսով, մաքսակետից մինչեւ վաճառասեղաններ այդ ապրանքը թանկացել է միջինը 283 դրամով կամ 55.5%-ով: Այսինքն՝ ավելի քան 1.5 անգամ:
10%-անոց գերավճարի դեպքում (ինչպես մեծածախի, այնպես էլ մանրածախի դեպքում) ապրանքի միջին մանրածախ գինը կարող էր կազմել շուրջ 617 դրամ՝ մեկ լիտրի դիմաց կամ փաստացի գնից շուրջ 22% պակաս: Եթե չլիներ «ձեռներեցների» ագահությունն ու կոռուպցիան:
Ինչո՞ւ հատկապես 10%-անոց գերավճար: Այդ հարցն օրինաչափ պատասխան ունի: Հայտնի է, որ շուրջ մեկ ամիս անց Հայաստանը ԵՏՄ-ի շրջանակում համագործակցելու է Ռուսաստանի հետ: Այնպես որ՝ ժամանակն է փոխառել գների կարգավորման ռուսական մեթոդը: Իսկ այն բավական պարզ է. ռուսական մի շարք մարզերի վարչակազմերի «խորհուրդ է տրվում» սոցիալական նշանակության ապրանքների (այդ թվում՝ արեւածաղկի ձեթի) գերավճարը չբարձրացնել 10%-ից ավելի:
Զանգվածային ներմուծման եւ նույնքան զանգվածային մեծածախ վաճառքի դեպքում, վատ եկամուտ չի ստացվի նաեւ 10%-ից էլ պակաս գերավճարի դեպքում: Պետությունը նաեւ ԱԱՀ-ի տարբերակման ճանապարհով կարեւորագույն ապրանքների գների նվազեցման հնարավորություն ունի: Միայն թե ցանկություն լինի…

Многие граждане, в том числе эксперты, опасаются, что из-за укрепления доллара в нашей стране цена импортируемых товаров повысится. Вроде бы логично. Но, имеется один кардинальный вопрос: обоснованы ли нынешние цены на импортные товары? Может, есть «люфт», способный погасить колебания в курсе доллара?
Рассмотрим эти возможности на примере растительного масла. Всем известно, что импорт этого товара полностью монополизирован, а розница, посредством сети столичных супермаркетов, постепенно приближается к этому состоянию.
По данным за январь-сентябрь текущего года, из общего объема импортированного масла подсолнечного 69,3% пришлось на Россию, и 30,3% - на Украину. Лишь менее 1% было ввезено из других стран. При этом средняя таможенная цена продукта из Украины составляла в эквиваленте 422 драма за килограмм, и была дешевле российского масла на 57 драмов.
Вес литра масла растительного составляет около 920 граммов. Поэтому, с переводом на объемные единицы, средняя таможенная стоимость украинского масла (с НДС) составила менее 466 драмов, а российского – 528 драмов за литр. Итого средневзвешенная цена - менее 510 драмов за литр.
В сентябре цена масла подсолнечного составляла в столице чуть менее 793 драмов за литр. Итак, от таможни до прилавка магазина этот товар подорожал в среднем на 283 драма, или же на 55,5%. То есть более чем в полтора раза.
С 10%-ой наценкой (как для опта, так и для розницы) средняя розничная цена продукта могла составить около 617 драмов за литр, или меньше фактической цены примерно на 22%. В этом случае масло растительное могло быть дешевле на одну пятую часть действующей цены. Если бы не жадность «предпринимателей» и коррупция.
Почему именно 10%-ая наценка? На этот вопрос имеется закономерный ответ. Как известно, менее чем через месяц Армения будет сотрудничать с Россией, в рамках ЕАЭС. Так что впору перенять российский метод регулирования цен. А «метод» довольно простой: администрацией ряда российских областей настоятельно «рекомендуется» наценки на социально значимые товары (в числе коих масло подсолнечное) не превышать за планку в 10%.
При масштабном импорте, и столь же масштабном оптовом сбыте, неплохой доход можно иметь даже при наценках меньше 10%. Государство также имеет возможности снижения цен на важнейшие товары, путем дифференциации НДС. Было бы желание…