Մոսկվան շարունակում է համարել, որ Հայաստանի հետ գործընկերությունը բխում է երկու երկրների ժողովուրդների շահերից և օգտակար է նրանց համար։ «Վեստիին» տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«[Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ] Փաշինյանն ասել է, որ Ռուսաստանը ռազմավարական գործընկեր չէ։ Մենք շարունակում ենք համարել, որ մեր երկու երկրների գործընկերությունն այն է, ինչը համապատասխանում է երկու ժողովուրդների շահերին և օգտակար է երկու ժողովուրդների համար», — հայտարարել է Պեսկովը։
Կրեմլի ներկայացուցիչը հավելել է, որ եթե Փաշինյանը հավատարիմ է այլ դիրքորոշման և կարողանա դա բացատրել Հայաստանի քաղաքացիներին, ապա հայերը դրա նկատմամբ իրենց վերաբերմունքը կհայտնեն հանրաքվեում, եթե այն կայանա։

Russia continues to believe that partnership with Armenia is in the interests of the peoples of both countries and is beneficial to them, Russian presidential spokesman Dmitry Peskov said in an interview with Vesti.
“[Armenian Prime Minister Nikol] Pashinyan said that Russia is not a strategic partner [of Armenia]. We [i.e. Russia] continue to believe that the partnership between our two countries is one that meets the interests of both peoples and is beneficial to both peoples,” Peskov said.
The Kremlin spokesperson added that if Pashinyan adheres to a different position and can explain it to Armenian citizens, then Armenians will express their view on it in a referendum—if it is held.