Իրանը պաշտոնապես ճանաչվել է չկայացած պետություն, այն մեռած է։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Նրանք նավատորմ չունեն, ռազմաօդային ուժեր չունեն, արժույթ չունեն, չեն վճարում իրենց զինվորներին և ոստիկանությանը, գնաճը կազմում է 300 տոկոս, իսկ նրանց ղեկավարությունը լիակատար քաոսի մեջ է և ի վիճակի չէ պատշաճ ներկայացնել երկիրը։
Միակ բանը, որ նրանք ունեն, իրենց ընդվզողներին սպանելու պատրաստակամությունն է (արդեն ավելի քան 100 000 զոհված)։ Նրանց պետք է դատել մարդկության դեմ ռազմական հանցագործությունների համար»։ — նշել է Թրամփը։

Iran is officially a failed nation, and it is dead, US President Donald Trump stated on Truth Social.
“They [i.e. Iran] have no Navy, they have no Air Force, they have no currency, they are not paying their soldiers or police, Inflation is at 300%, and their leadership is in total disarray and incapable of properly representing the country.
The only thing they have is FAKE NEWS from the USA, a willingness to kill their protesters (now over 100,000 people dead. They must be tried for war crimes against humanity!” the US president added, in particular.