ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի այցը  Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր խիստ անհանգստացրել է  թուրք քաղաքական գործիչներին։
Քլինթոնի այցը Ծիծեռնակաբերդ թուրքական լրատվամիջոցները ներկայացնում են որպես շոկային։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝  թուրքական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի փոխնախագահ, իշխող «Արդարություն եւ զարգացում»  կուսակցության անդամ  Մեհմեդ Ջեյլանը այս առիթով նշել է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների սառեցված վիճակի պայմաններում իրենք սպասում են դաշնակիցներից գործընթացին աջակցող քայլեր, ոչ թե՝ վնասող։ «Հիլարի Քլինթոնի այցը, իհարկե, այս համատեքստում չենք ընդունում։ Այդ այցը մեզ տխրեցրեց»,- նշել է Մեհմեդ Ջեյլանը։
Թուրքական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ, ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունից Դենիզ Բոլուքբաշը Քլինթոնի՝ Ցեղասպանության հուշահամալիր այցը կապել է թուրքական իշխանությունների սխալ քաղաքականության հետ՝ նշելով, որ դա պատասխանն էր Էրդողանի կուսակցության կողմից հայ-թուրքական արձանագրությունների տապալմանը։
Իսկ ընդդիմադիր «Ժողովրդա-հանրապետական» կուսակցության պատգամավոր Շուքրու Էլեքդաղը հիշեցրել է, որ ամերիկացի կոնգրեսականների կողմից Ցեղասպանության հուշահամալիր իրականացվել էին այցեր, սակայն նախարարի մակարդակով սա առաջին դեպքն էր։ «Հատկապես Իրանի հարցում Թուրքիայի որդեգրած քաղաքականության հետեւանքով այսուհետ Ցեղասպանության ճանաչման ընդունումը արգելակելը բավականին դժվար կլինի»,- կարծիք էր հայտնել Շուքրու Էլեքդաղը։

Turkish statesmen are concerned over Hillary Clinton’s visit to the Memorial to Armenian Genocide victims. This event was labeled as shocking by Turkish press.
According to Hurriyet daily, the Deputy Chairman of Turkish Parliament’s Foreign Affairs Commission Mehmet Ceylan noted that in the light of frozen Armenian-Turkish Protocols, they expect for allies’ assistance to the process. In this regard, Clinton’s visit upset them, Ceylan noted.
Another member of the Foreign Affairs Commission, oppositional MP Deniz Bolukbas links Clinton’s visit to the Genocide memorial with wrong policy carried out by the Turkish authorities. He stressed that it is response to the ruling party’s breakdown regarding normalization of the Armenian-Turkish relations.
In his turn the MP of Republican People’s Party Sukru Elekdag recalled that earlier U.S. Congressmen had visited the memorial. However, Clinton is the first U.S. secretary to attend the memorial complex. According to him, henceforth it will be rather difficult to prevent from Genocide recognition especially due to Turkey’s stance on Iran.