ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի այցը  Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր խիստ անհանգստացրել է  թուրք քաղաքական գործիչներին։
Քլինթոնի այցը Ծիծեռնակաբերդ թուրքական լրատվամիջոցները ներկայացնում են որպես շոկային։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝  թուրքական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի փոխնախագահ, իշխող «Արդարություն եւ զարգացում»  կուսակցության անդամ  Մեհմեդ Ջեյլանը այս առիթով նշել է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների սառեցված վիճակի պայմաններում իրենք սպասում են դաշնակիցներից գործընթացին աջակցող քայլեր, ոչ թե՝ վնասող։ «Հիլարի Քլինթոնի այցը, իհարկե, այս համատեքստում չենք ընդունում։ Այդ այցը մեզ տխրեցրեց»,- նշել է Մեհմեդ Ջեյլանը։
Թուրքական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ, ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունից Դենիզ Բոլուքբաշը Քլինթոնի՝ Ցեղասպանության հուշահամալիր այցը կապել է թուրքական իշխանությունների սխալ քաղաքականության հետ՝ նշելով, որ դա պատասխանն էր Էրդողանի կուսակցության կողմից հայ-թուրքական արձանագրությունների տապալմանը։
Իսկ ընդդիմադիր «Ժողովրդա-հանրապետական» կուսակցության պատգամավոր Շուքրու Էլեքդաղը հիշեցրել է, որ ամերիկացի կոնգրեսականների կողմից Ցեղասպանության հուշահամալիր իրականացվել էին այցեր, սակայն նախարարի մակարդակով սա առաջին դեպքն էր։ «Հատկապես Իրանի հարցում Թուրքիայի որդեգրած քաղաքականության հետեւանքով այսուհետ Ցեղասպանության ճանաչման ընդունումը արգելակելը բավականին դժվար կլինի»,- կարծիք էր հայտնել Շուքրու Էլեքդաղը։

Посещение госсекретарем США Хиллари Клинтон мемориала жертв армянского геноцида вызвало серьезное беспокойство турецких политиков. Турецкие СМИ назвали шаг Клинтон «шокирующим».
Как сообщает турецкая «Hurriyet», заместитель председателя парламентской комиссии по внешним сношениям, член правящей партии «Справедливость и развитие» Мехмет Джейлан по этому поводу отметил, что при замороженном состоянии армяно-турецких протоколов они ждали от союзников определенных шагов, которые будут способствовать продвижению процесса, а не наоборот. «Конечно, мы не принимаем поступок Клинтон в этом контексте. Он нас огорчил», - заявил Мехмет Джейлан.
Член парламентской комиссии по внешним сношениям, оппозиционер из партии «Националистическое движение» Дениз Болукбаш связал визит Хиллари Клинтон с неправильной политикой турецких властей, подчеркнув, что это был ответ США на их действия, в результате которых процесс нормализации армяно-турецких отношений сорвался.
А депутат оппозиционной «Народно-республиканской» партии Шукру Элекдах напомнил, что и ранее конгрессменами США совершались визиты в Цицернакаберд (мемориал памяти жертв Геноцида армян), однако это был первый случай на министерском уровне. «Вследствие турецкой политики в отношении Ирана далее будет довольно трудно не допустить признание геноцида», - подчеркнул Шукру Элекдах.