«Եղվարդի սպորտային կոշիկների ֆաբրիկան» մտածում է Adidas-ի հետ բանակցություններ վարելու մասին: Էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանի մոտ կայացած խորհրդակցության ընթացքում NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց ֆաբրիկայի տնօրեն Միշա Ուլիխանյանը: Նրա խոսքով, ընկերությունը կոնցեռնի հետ կարող է բանակցություններ սկսել 2015 թվականի հունվարի 1-ից, Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունից հետո:
Նա հիշեցրեց, որ ֆաբրիկան նախկինում նույնպես Adidas մարզակոշիկներ էր արտադրում, ընդ որում՝ միանգամայն օրինական ճանապարհով: «Մենք արտոնագիր էինք ստանում սահմանափակ խմբաքանակների համար, վճարում էինք բրենդի համար եւ ընդունում որակը ստուգող ընկերության մասնագետներին: Ամերիկացիների հետ ուղղակիորեն գործ ունենալը մեզ համար նորություն չէ: Մենք բրենդային կոշիկներ էինք ուղարկում նաեւ Լոս Անջելես»,- նշեց Ուլիխանյանը:
Հիշեցնենք, որ Եղվարդի ֆաբրիկան ԽՍՀՄ-ում այն ձեռնարկություններից էր, որտեղ Adidas-ից տրված միութենական արտոնագրով բրենդային մարզակոշիկներ էին արտադրվում: Միության փլուզումից հետո արտոնագիրը չեղյալ համարվեց: «Մենք, հավանաբար, կդիմենք նոր արտոնագրի համար եւ կդառնանք ԵՏՄ-ում առաջինը, որը նորից կանոնավոր կերպով կթողարկի այդ բրենդը: Չգուշակենք: Բայց առանց դրա էլ չենք կորչի: Մենք արդեն մեր սեփական՝ «Եղվարդ» ապրանքանիշն ունենք, որը հայտնի է Հայաստանում, իսկ վերջերս՝ նաեւ Ռուսաստանում»,- հավելեց Ուլիխանյանը:

ОАО «Егвардская фабрика спортивной обуви» думает о переговорах для производства марки Adidas. Об этом сообщил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am директор фабрики Миша Улиханян, в ходе совещания представителей армянского легпрома  у министра экономики Карена Чшмаритяна. По словам Улиханяна, компания может начнет переговоры с концерном после вступления Армении в Евразийский союз с 1 января 2015 г.
Он напомнил, что фабрика и раньше производила кроссовки Adidas, причем вполне законно. «Мы получали лицензии на ограниченные партии, платили ройялти за бренд и принимали специалистов компании, проверявших качество. Иметь дело с напрямую американцами нам не впервой – мы отправляли брендовую обувь  и в Лос-Анджелес», - отметил Улиханян.
Напомним, Егвардская фабрика была одной из тех в СССР, где по союзной лицензии от Adidas производились брендовые кроссовки. Когда Союз распался, лицензия была отозвана. «Может быть, мы обратимся за новой лицензией и станем первыми в ЕАЭС, кто будет снова регулярно выпускать этот бренд. Загадывать не станем. Но и без него не пропадем. У нас уже есть своя марка «Егвард», известная в Армении, а с недавних пор и в России», - добавил Улиханян.