«Եղվարդի սպորտային կոշիկների ֆաբրիկան» մտածում է Adidas-ի հետ բանակցություններ վարելու մասին: Էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանի մոտ կայացած խորհրդակցության ընթացքում NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց ֆաբրիկայի տնօրեն Միշա Ուլիխանյանը: Նրա խոսքով, ընկերությունը կոնցեռնի հետ կարող է բանակցություններ սկսել 2015 թվականի հունվարի 1-ից, Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունից հետո:
Նա հիշեցրեց, որ ֆաբրիկան նախկինում նույնպես Adidas մարզակոշիկներ էր արտադրում, ընդ որում՝ միանգամայն օրինական ճանապարհով: «Մենք արտոնագիր էինք ստանում սահմանափակ խմբաքանակների համար, վճարում էինք բրենդի համար եւ ընդունում որակը ստուգող ընկերության մասնագետներին: Ամերիկացիների հետ ուղղակիորեն գործ ունենալը մեզ համար նորություն չէ: Մենք բրենդային կոշիկներ էինք ուղարկում նաեւ Լոս Անջելես»,- նշեց Ուլիխանյանը:
Հիշեցնենք, որ Եղվարդի ֆաբրիկան ԽՍՀՄ-ում այն ձեռնարկություններից էր, որտեղ Adidas-ից տրված միութենական արտոնագրով բրենդային մարզակոշիկներ էին արտադրվում: Միության փլուզումից հետո արտոնագիրը չեղյալ համարվեց: «Մենք, հավանաբար, կդիմենք նոր արտոնագրի համար եւ կդառնանք ԵՏՄ-ում առաջինը, որը նորից կանոնավոր կերպով կթողարկի այդ բրենդը: Չգուշակենք: Բայց առանց դրա էլ չենք կորչի: Մենք արդեն մեր սեփական՝ «Եղվարդ» ապրանքանիշն ունենք, որը հայտնի է Հայաստանում, իսկ վերջերս՝ նաեւ Ռուսաստանում»,- հավելեց Ուլիխանյանը:

YEREVAN. – The Armenia-based Sports Shoes Factory of Yeghvard company is considering negotiating with Adidas, company Managing Director Misha Ulikhanyan told Armenian News-NEWS.am.
In his words, the company may commence talks with Adidas as of January 1, 2015, when Armenia is expected to join the Russia-led Eurasian Economic Union (EEU).
He recalled, however, that the Yeghvard plant used to manufacture Adidas sport shoes in the past, too, and with authorization.
During the Soviet era, the Yeghvard plant was one of the enterprises where Adidas sport shoes were manufactured in accordance with the union patent which Adidas had issued. After the collapse of the USSR, however, this patent was canceled.
“We [, the Sports Shoes Factory of Yeghvard,] probably will apply for a new patent and become the first in the EEU to again manufacture this brand on a regular basis,” Ulikhanyan added.