NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով ընթերցողի ուշադրությանն է ներկայացնում լոնդոնյան «CNNMoney»-ի բիզնես-լրագրող Վիրջինիա Հարիսոնի՝ «CNN»-ում հրապարակված հոդվածը:
Ռուսաստանի տնտեսության կործանման դեպքում ոչ ոք չի շահի: Այդ երկրի առեւտրային գործընկերները՝ երկրներ եւ ընկերություններ, անհանգստությամբ հետեւում են, թե ինչպես է Ռուսաստանն ամբողջ ուժերով պայքարում խորացող տնտեսական ճգնաժամի դեմ, որը պայմանավորված է նավթի գների անկմամբ եւ միջազգային պատժամիջոցներով: Ռուբլին հայտնվեց ազատ անկման մեջ եւ արդեն հարվածեց Ռուսաստանում գործող միջազգային ընկերությունների եկամուտին:
Գերմանիան՝ Եվրոպայի ամենամեծ տնտեսությունը, ամենախոցելին է: Անցյալ տարի Ռուսաստանի հետ Գերմանիայի առեւտրային հարաբերությունները հասել են ավելի քան 76 մլրդ եվրոյի (95.4 մլրդ դոլար): Ուկրաինական ճգնաժամի հետ կապված Արեւմուտքի կոշտ տնտեսական պատժամիջոցներն իրենց գործն արդեն արել են արտահանման ոլորտում, եւ ընկերություններն արգելակել են ներդրումները: Անցյալ ամիս Գերմանիան հայտարարեց, որ «աշխարհաքաղաքական ճգնաժամերը» նպաստեցին այս եւ հաջորդ տարվա աճի կանխատեսումների կտրուկ նվազեցմանը: Գերմանիայում խնդիրները վատագույնն են եվրոգոտու համար. արժութային բլոկը զգալիորեն կախված է տնտեսական ծանր քաշայինից:
Ռուսաստանը բազմաթիվ ապրանքներ է գնում նաեւ եվրոպական այլ երկրներից: Մոսկվան օգոստոսին պատասխան միջոցներ ձեռնարկեց արեւմտյան պատժամիջոցների դեմ՝ Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից, Ավստրալիայից եւ Կանադայից մրգերի, բանջարեղենի, մսի, ձկնեղենի, կաթի եւ կաթնամթերքի ներմուծման արգելքի ճանապարհով: Դա տհաճ անակնկալ էր եվրոպական արտադրողների համար:
Անկում ապրող ռուբլին կրճատեց Ռուսաստանում գործունեություն ծավալող էներգետիկ ընկերությունների եկամուտի մասնաբաժինը: «ВР»-ն նախազգուշացրեց, որ պատժամիջոցները հարված են հասցնելու: Այն «Ռոսնավթ»-ի բաժնետոմսերի խոշոր փաթեթ ունի, որն ԱՄՆ-ի առեւտրային սահմանափակումների ներքո է: Ընկերության բաժնետոմսերն այս տարի ընկան 25%-ով, իսկ նավթի նվազող գները հարված հասցրեցին եկամուտին:
Ամերիկյան «Ֆորդ» ավտոհսկան՝ Ռուսաստանում ամենախոշոր ավտոարտադրողներից մեկը, զգուշացրեց, որ ռուբլու թուլացումը հարվածում է վաճառքին: Ֆրանսիական «Renault»-ն նույնպես տեղեկացրեց, որ Ռուսաստանում վաճառքը տուժում է, իսկ «Peugeot Citroen»-ը դեռեւս հոկտեմբերին զգուշացրեց, որ անկում ապրող ռուբլին վնասում է ընկերությանը:
Ինչ վերաբերում է բանկերին, ապա երկրորդ եռամսյակում «Societé Generale»-ի՝ ռուսական մասնաճյուղից եկամուտն ընկել է 36%-ով: Մյուս բանկերը, որոնք զգալի ազդեցության են ենթարկվում, հոլանդական «Rabobank»-ն ու իտալական «Unicredit»-ն են:
Սպորտային հագուստի գերմանական «Adidas» ընկերությունը Ռուսաստանում փակում է խանութներն ու դադարեցնում ընդլայնման գործընթացները: Տուժել Է նաեւ «Coca-Cola»-ն: «Coca-Cola HBC»-ի բաժնետոմսերը, որը Ռուսաստանում շշալցում եւ ըմպելիքի տարածում է իրականացնում, այս տարի 32%-ի անկում գրանցեցին:

Новости Армении – NEWS.am приводит опубликованную на сайте «CNN» статью лондонского бизнес-репортера «CNNMoney» Вирджинии Харрисон со значительными сокращениями:
Никто не выигрывает, если экономика России разваливается. Ее торговые партнеры – страны и компании – с беспокойством наблюдают за тем, как Россия всеми силами бьется с углубляющимся экономическим кризисом, вызванным падением цен на нефть и международными санкциями. Рубль оказался в свободном падении и уже ударил по прибыли мировых компаний с операциями в России.
Германия – крупнейшая экономика в Европе – наиболее уязвима. В прошлом году торговые отношения Германии с Россией достигли более 76 млрд. евро (95,4 млрд. долларов). Жесткие западные экономические санкции в связи с украинским кризисом уже сделали свое дело в сфере экспорта, и компании затормозили инвестиции. В прошлом месяце Германия заявила, что «геополитические кризисы» поспособствовали резкому снижению прогнозов роста на этот и следующий год. Проблемы в Германии – худшее для еврозоны: валютный блок в значительной степени зависит от этого экономического тяжеловеса.
Россия покупает много товаров и у других европейских стран. Москва приняла ответные меры против западных санкций в августе путем запрета на импорт фруктов, овощей, мяса, рыбы, молока и молочных продуктов из Европы, а также США, Австралии и Канады. Это была неприятная новость для европейских производителей, которые экспортируют большую часть фруктов, сыра и свинины в Россию. Европа была вынуждена отложить около 156 млн. долларов, чтобы компенсировать производителям.
Падающий рубль урезал кусок прибыли энергетических компаний, которые ведут дела с Россией. «ВР» предупредила, что жесткие санкции нанесут удар. Она владеет крупным пакетом акций «Роснефти» – крупнейшей российской нефтяной компании, которая находится под торговыми ограничениями США. Акции компании упали на 25% в этом году, а обрушивающиеся цены на нефть ударили по прибыли.
Американский автогигант «Форд» – один из крупнейших автопроизводителей в России – предупредил, что ослабление рубля ударяет по продажам. «Volkswagen» обвинила политическую напряженность в падении продаж автомобилей в России на 8% за первые шесть месяцев этого года. Акции немецкого автопроизводителя упали более чем на 12% в этом году. Французская «Renault» тоже сказала, что продажи в России страдают, а «Peugeot Citroen» предупредила в октябре, что падающий рубль вредит компании.
Что касается банков, то во втором квартале прибыль «Societé Generale» из его российского подразделения упала на 36%. Другие банки, которые подвергаются значительному влиянию, – это голландский кредитор «Rabobank» и итальянский «Unicredit».
Немецкая компания спортивной одежды «Adidas» закрывает магазины и сворачивает процесс расширения в России: напряженность в регионе ударила по потребительским расходам, а снижение рубля подорвало рентабельность. «Adidas» снизила прогноз своей прибыли на 2014 год в размере 20 – 30%, частично из-за России. «Coca-Cola» тоже пострадала. Акции «Coca-Cola HBC», которая разливает в бутылки и распространяет напитки в России, рухнули на 32% в этом году.