Մոսկվայի Բասմանի դատարանը հեռակա կալանավորել է «Բաշնեֆթ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ուրալ Ռահիմովին:
Ուրալ Ռահիմովը Բաշկիրիայի նախկին նախագահ Մուրթազ Ռահիմովի որդին է, մեղադրվում է Բաշկիրիայի վառելիքաէներգետիկ համալիրի ակտիվների հափշտակության եւ փողերի օրինականացման մեջ: Ներկայումս նա գտնվում է Ավստրիայում, որտեղ, իր պնդմամբ՝ բուժվում է:
ՌԲԿ-ի փոխանցմամբ՝ Ուրալ Ռահիմովը 2014թ. ապրիլի վերջին բացված «Բաշնեֆթի» ընկերության ապօրինի վաճառքի վերաբերյալ քրեական գործով ֆիգուրանտներից է: Վերջինս մեղադրվում է ունեցվածքի հափշտակության եւ միջոցների օրինականացման մեջ:
Սեպտեմբերի 16-ին գործով կալանավորել էին «Սիստեմա» ԲՖԿ-ի տնօրեն Վլադիմիր Եվտուշենկոյին: Վերջինս կասկածվում էր հանցավոր ճանապարհով ձեռքբերված միջոցների օրինականացման մեջ: Դատարանը Եվտուշենկոյի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրել տնային կալանքը:
Հոկտեմբերի վերջին հայտնի է դարձել, որ Ուրալ Ռախիմովին սպառնում է ունեցվածքի բռնագանձում: Դեկտեմբերի 17-ին տնային կալանքից ազատ էր արձակվել Վլադիմիր Եվտուշենկոն:

Басманный суд Москвы выдал санкцию на заочный арест бывшего генерального директора компании «Башнефть» Урала Рахимова.
Урал Рахимов – сын бывшего президента Башкирии Муртазы Рахимова – обвиняется в хищении активов башкирского топливно-энергетического комплекса и легализации денег. В настоящее время он находится в Австрии, где, по его утверждению, проходит лечение.
Как сообщает РБК, Урал Рахимов стал фигурантом уголовного дела о незаконной продаже «Башнефти», открытого в конце апреля 2014 года. Ему предъявлены обвинения в присвоении имущества и легализации средств.
По версии следствия, в 2009 году контрольный пакет акций «Башнефти» был продан АФК «Система» за $2 млрд по цене на $500 млн ниже договорной. Первоначальная стоимость сделки составила $2,5 млрд, $2 млрд из которых АФК выплатила сразу, а оставшиеся $500 млн должна была заплатить через 14 месяцев. Однако в мае того же года были подписаны допсоглашения к контрактам, по которым общая цена сделки была зафиксирована на уровне $2 млрд.
16 сентября по делу арестовали главу АФК «Система» Владимира Евтушенкова. Его подозревают в легализации имущества, приобретенного преступным путем, суд избрал ему меру пресечения в виде домашнего ареста.
В конце октября стало известно, что Уралу Рахимову грозит конфискация имущества. 17 декабря, из-под домашнего ареста был выпущен Владимир Евтушенков.