ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարն առաջարկել է հայ-ադրբեջանական բաց բանավեճ անցկացնել Իտալիայում կայանալիք աշնանային նստաշրջանի ընթացքում: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է հայկական պատվիրակության ղեկավար Արամ Սաֆարյանը՝ ամփոփելով Օսլոյում հուլիսի 4-ից 10-ը կայացած ամառային նստաշրջանի արդյունքները:
Ընդ որում, նա ընդգծել է, թե հայկական պատվիրակությունը չի վախենում բանավեճերից: «Բայց մեր քայլերը պետք է համահունչ լինեն պաշտոնական դիվանագիտության քայլերին»,- նկատել է նա: Իր հերթին հայկական պատվիրակության անդամ, «Օրինաց երկիր» կուսակցության ներկայացուցիչ Խաչիկ Հարությունյանը, գնահատելով ադրբեջանական պատվիրակության աշխատանքը ԵԱՀԿ ԽՎ ամառային նստաշրջանում, ընդգծել է, թե այն լիովին ձախողվել է: Զուր են անցել պատվիրակության փորձերը՝ բարձրացնել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հարցերը: «Այդ խոսակցություններն անպատասխան մնացին եվրոպական խորհրդարանականների կողմից»,- նկատել է պատգամավորը՝ ադրբեջանական պատվիրակության վիճակը գնահատելով որպես «չոփից կախվող խեղդվողի վիճակ»:

Глава азербайджанской делегации в Парламентской ассамблее ОБСЕ предложил провести открытые армяно-азербайджанские дебаты во время осенней сессии организации в Италии. Об этом на пресс-конференции в Ереване по итогам летней сессии ПА ОБСЕ в Осло с 4 по 10 июля сообщил глава армянской делегации Арам Сафарян.
При этом он подчеркнул, что армянская делегация не боится дебатов. «Но наши шаги должны быть синхронны с шагами официальной дипломатии»,- заметил он. В свою очередь, член армянской делегации от партии «Оринац еркир» Хачик Арутюнян, оценивая работу азербайджанской делегации на летней сессии ПА ОБСЕ, подчеркнул, что она полностью провалилась. По его словам, тщетными были попытки азербайджанской делегации поднять вопрос о территориальной целостности Азербайджана. «Эти разговоры остались безответными со стороны европейских парламентариев»,- заметил депутат. По его словам, азербайджанская делегация оказалась в роли «утопающего, хватающегося за соломинку».