«Շրջանառության հարկի մասին» նոր օրենքի դեմ բողոքող առեւտրականներն այսօր՝ հունվարի 27-ին, կրկին Կառավարության շենքի մոտ են, սակայն այս անգամ նրանք կանգնել են մեջքով դեպի շենքը:
«Այսօրվա մեր բողոքի ակցիայի անունն է՝ արհամարհանք արհամարհանքի դեմ: Հետույքով շրջվելը ձեր դեմ ուղղված չի, ոստիկաններ, ուղղված է Կառավարությանը: Այսօր ակցիան կանցնի թիկունքով դեպի Կառավարությունը: Ոնց որ Կառավարությունն է թիկունքով կագնում ժողովրդին եւ չի փորձում կիսել ժողովրդի մտահոգությունը, այնպես էլ մենք ցույց ենն տալիս, որ նրանք այլեւս մեզ համար Կառավարություն չեն»,- հայտարարեց բողոքի ակցիայի մասնակիցներից Արտակ Խաչատրյանը՝ նշելով, որ իրենց պահանջը մնում է նույնը՝վարչապետին հանդիպելը:
Հիշեցնենք, որ նախորդ օրը նույնպես առեւտրականները հավաքվել էին Կառավարության մոտ, նրանք հանդիպում էին պահանջում վարչապետի հետ, սակայն նա ադպես էլ չիջավ՝ փոխարենը առաջարկելով առեւտրականներից 10-ին ընդունել Կառավարության շենքում:
NEWS.am-ի թղթակիցը հաղորդում է Ակցիայի մասնակիցների թիվը հետզհետե ավելնում է:
Հիշեցնենք, որ 2014թ. հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտել «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքը, ըստ որի տոնավաճառների աշխատողները իրենց ապրանքաշրջանառության վերաբերյալ փաստաթղթեր պետք է ներկայացնեն հարկային մարմնին։ Նոր փոփոխությամբ՝ առաջին անգամ փաստաթուղթ չներկայացնելու դեպքում ձեռնարկությունը նախազգուշացում է ստանում, երկրորդ անգամ՝ տուգանվում 20 հազար դրամի չափով, երրորդ անգամ՝ շրջանառության հարկի 5 տոկոսի չափով: Կառավարությունը նոր օրենքը հիմնավորում է խոշոր բիզնեսը հարկային դաշտ բերելու անհրաժեշտությամբ։ Տոնավաճառների աշխատողների բողոքներից հետո միայն հոկտեմբերի 6-ին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանձնարարել է մինչեւ 2015թ. փետրվարի 1-ը հետաձգել «Շրջանառության հարկի» մասին օրենքում առկա գույքագրման պահանջը:

YEREVAN. – A group of merchants, who are protesting against the amendments to the Law on Turnover Tax, again have assembled outside the Government of Armenia building on Tuesday morning; but this time they stand with their backs to the building.
“The name of our protest today is, ‘disregard against disregard.’ The [protest] action today will be held with [our] back to the Government,” protester Artak Khachatryan stated. He added that their demand remains the same: to meet with the Prime Minister.
The merchants had gathered outside the Government building on Monday, too, and they were demanding to meet with the PM. Instead, it was put to them that ten merchants hold talks inside the Government Building, but the merchants had refused this proposal.
The number of demonstrators is gradually growing, the Armenian News-NEWS.am reporter informed from the scene.
As reported earlier, pursuant to the amendments to the Law on Turnover Tax, which has come into force in Armenia on October 1, 2014, the tax rate for businesses in the country has dropped from 3.5 percent to one percent. But, now, the businesses will have to submit documents on their commodity circulation. And if a business enterprise does not submit a respective document, it will be warned at first, and, subsequently, it will be fined.
The amendments have caused a considerable protest among the country’s small and medium-sized merchants. In their view, asking for these documents from the large businesses is unrealistic because the large businesses often do not provide documents to the small and medium-sized enterprises concerning the products.
The government, on the other hand, justifies these amendments with the need to prevent tax evasion by Armenia’s large businesses.
As a result of protests as well as talks with Armenia’s public sector, however, the government drew attention to the fact that the small businesses lack—for the moment—the proficiency for making an inventory of their goods and products and filling out the respective complicated questionnaires, and therefore decided to extend the aforementioned deadline for four months, until February 1, 2015.