Օրերս NEWS.am-ի խմբագրություն էր դիմել մի ընթերցող՝ Երեւան քաղաքի բնակիչ: Տղամարդը դժգոհեց քաղաքապետարանի ներկայացուցիչների գործողություններից, որոնք տուգանել են դարպասից այն կողմ դրված պարկերով շինարարական աղբի համար:
Մեր ընթերցողի խոսքով, քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներն առանց նախազգուշացնելու համապատասխան փաստաթուղթ են կազմել, եւ հիմա ինքը ստիպված է բավական մեծ տուգանք վճարել: Նրա տունը քաղաքի ծայրամասային թաղամասում է եւ, տուգանվածի պնդմամբ, բացի գեղագիտականից, պարկերը որեւէ այլ անհարմարություն չէին պատճառում: «Եթե ինձ զգուշացնեին, անմիջապես կհեռացնեի դրանք»,- հավաստեց տղամարդը:
Դեպքի առիթով մեր թղթակիցը դիմեց քաղաքապետարան: Գերատեսչության մամուլի ծառայությունում պարզաբանեցին, որ սկզբունքորեն իրենք պարտավոր չեն նախազգուշացնել: «Կարծում ենք՝ յուրաքանչյուր խելամիտ մարդ հասկանում է, որ փողոցն աղտոտելու համար տուգանք է նախատեսվում: Չէ՞ որ դուք աղբ չեք նետի փողոց»,- նշեցին քաղաքապետարանում:
Միանգամայն կիսելով քաղաքի մաքրության հանդեպ քաղաքացիների պատասխանատվության շուրջ փաստարկը, միաժամանակ կարծում ենք, որ, ամեն դեպքում, հարկավոր է կանխարգելիչ նպատակներով զգուշացնել քաղաքացիներին, եւ պահանջը չկատարելու դեպքում միայն տուգանել: Առավել եւս, հաշվի առնելով, որ իրավասու մարմինները նույնպես ոչ միշտ են ամբողջությամբ եւ ժամանակին կատարում իրենց պարտականությունները:

В редакцию Новости Армении – NEWS.am на днях обратился читатель, житель Еревана. Мужчина пожаловался на действия представителей мэрии, оштрафовавших за выставленный за ворота мешок со строительным мусором.
По словам читателя, представители городской власти, не предупреждая, составили соответствующий документ, и теперь ему придется платить немалый штраф. Дом в окраинном районе города, и помимо эстетического, иного неудобства мешок не причинял, утверждает оштрафованный. «Если бы меня предупредили, я бы немедленно убрал», - уверяет мужчина.
В этой связи, корреспондент агентства обратился в мэрию. В пресс-службе ведомства разъяснили, что в принципе и не обязаны предупреждать. «Думаем, каждый разумный человек понимает, что мусорить на улице карается штрафом. Вы ведь не будете бросать мусор на улице», - резонно заметили в мэрии.
В полной мере разделяя довод об ответственности самих граждан за чистоту города, в то же время считаем, что в качестве профилактической меры все же следует предупреждать жителей, и лишь в случае не выполнения выписывать штрафы. Дабы благая цель не заменялась элементарной корыстью. Тем более, учитывая, что и компетентные органы далеко не всегда в полной мере и своевременно выполняют возложенные на них функции. Примером сказанного могут служить замусоренные лужайки и импровизированные мусорные свалки в иных районах.