Թուրքիայի նկատմամբ տարածքային պահանջատիրությունը պետք է ամրագրվի Հայաստանի պետական քաղաքականության մեջ։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 12-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը՝ արձագանքելով «Թուրքիայի կողմից Հայաստանի պատմական տարածքների բռնազավթման եւ Հայերի մեծ հողազրկման դատապարտման մասին» իր ներկայացրած օրինագիծը մերժելու Կառավարության որոշմանը։
«Այս հարցերի շուրջ վերջին 25 տարում որպես անկախ պետություն մենք քաղաքականություն չենք իրականացնում։ Մեր հայրենակիցները այժմ զրկված են իրենց հայրենիքում ապրելու հնարավորությունից, եւ այդ պատճառով մենք պետք է այդ պահանջները ներկայացնենք, կապ չունի՝ թե դրա ընթացքը ինչպիսին կլինի, բայց մեր պետական քաղաքականության մեջ դա պետք է տեղ գտնի»,-ասց Զարուհի Փոստանջյանը:
Զարուհի Փոստանջյանի խոսքով՝ մեր հիմնական նպատակը ոչ միայն 1915թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու կանխարգելումը պետք է լինի, այլեւ մեզ պատճառված վնասի փոխհատուցումը:

Территориальные претензии к Турции должны быть закреплены в государственной политике Армении. Такое мнение на встрече с журналистами 12 февраля выразила депутат Национального Собрания Армении от оппозиционной партии «Наследие» Заруи Постанджян, комментируя решение Правительства отклонить представленный ею законопроект «Об осуждении оккупации Турцией исторических территорий Армении и великого обезземеливания армян».
«В течение последних 25 лет мы как независимое государство не проводим политику в отношении этих вопросов. Наши соотечественники сегодня лишены возможности жить на своей родине, и поэтому мы должны предъявить требования. Неважно, каким будет ход, но в нашей государственной политике это должно найти своем место», – сказала депутат, добавив, что основной целью Армении должно быть не только международное признание Геноцида армян 1915 года, но и возмещение ущерба.