Չելյաբինսկի բնակիչներն այսօր՝ փետրվարի 17-ին, քաղաքի գլխավերեւում երեք արեւ են տեսել: Նրանք ականատես են եղել հազվադեպ օպտիկական երեւույթի (գալո) որը կարելի է տեսնել սառը պարզկա եղանակին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ուրալում ջերմաստիճանը հասել է -23-25 աստիճանի: Օդում ոչ մեծ սառցե վեցանկյուն բյուրեղներ են առաջացել, որոնք հնարավոր չէ տեսնել անզեն աչքով: Դրանց միջով անցնում են արեւի ճառագայթները, որի արդյունքում գալոյի օպտիկական էֆեկտ է ստեղծվում»,-ասել է Սվերդլովի մարզի գլխավոր օդերեւութաբան Գալինա Շեպորենկոն:
Նրա խոսքով՝ գալոն ձմռանը կարող է հայտնվել մի քանի անգամ, բայց կանխատեսել նման երեւույթի ի հայտ գալը հեշտ չէ:

Жители Челябинска 17 февраля наблюдали над городом три солнца — они стали свидетелями редкого оптического явления — гало, которое можно наблюдать в морозную ясную погоду, сообщает ТАСС
«На Урале похолодало до 23-25 градусов мороза. В воздухе образовались небольшие ледяные шестигранные кристаллы, которые нельзя увидеть невооруженным взглядом. Сквозь них преломляются лучи солнца. В результате создается оптический эффект гало», — рассказала главный синоптик Свердловской области Галина Шепоренко.
По ее словам, гало за зиму может появляться несколько раз, но предсказать наступление этого явления непросто.
«Вид гало может быть разнообразным: радужные или белые полосы, пятна, дуги и круги на небосводе», — отметила Шепоренко.