Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության մեջ մեղադրվող ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովը մեղսունակ է ճանաչվել։
«Հետաքննության հանձնարարությամբ անցկացված հոգեբուժական փորձաքննության արդյունքում զինծառայողը մեղսունակ է ճանաչվել։ Սպանության պահին նա ամբողջովին գիտակցել է իր արարքը»,- գրում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկայակոչելով իրավիճակին ծանոթ իր աղբյուրները։
Աղբյուրի համաձայն՝ փորձաքննությունը անցկացվել է Գյումրիի ռուսական ռազմաբազայի տարածքում, որտեղ եւ այս պահին ձերբակալված է Պերմյակովը։ «Փորձագետները որոշ հոգեկան շեղումներ են հայտնաբերել, սակայն ընդհանուր առմամբ նա մտավոր առողջ է ճանաչվել»,- ասել է աղբյուրը։
Եթե զինծառայողին անմեղսունակ ճանաչեին, նա կազատվեր քրեական պատասխանատվությունից եւ դատարանի որոշմամբ հնարավոր է, ուղարկվեր հարկադիր բուժման։ «Իսկ հիմա կան բոլոր հիմքերը նրան վերջնական մեղադրանք ներկայացնելու, հետագայում մեղադրական եզրակացության հաստատման ու գործը դատարան ուղարկելու համար»,- նշել է աղբյուրը։
Հիշեցնենք, որ Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամների սպանությունը տեղի է ունեցել 2015թ. հունվարի 12-ին։ Ավետիսյանների ընտանիքից ողջ էր մնացել 6 ամսական Սերյոժա Ավետիսյանը, որը ծանր վնասվածքներով տեղափոխվել էր բժշկական կենտրոն, ուր յոթ օր անց մահացել էր: Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամի սպանության համար մեղադրվում է Գյումրիի 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի ժամկետային զինծառայող Վալերի Պերմյակովը, որին ձերբակալել էին հայ-թուրքական սահմանի մոտակայքում։

Russian soldier Valery Permyakov, who is the accused in the murder of the Avetisyan family in Armenia’s Gyumri city, is found to be sane.
“As a result of psychiatric examination, the military serviceman was found sane. He was fully aware of his actions at the time of the murder,” Interfax news agency reported citing its sources that are familiar with the situation.
“The experts have discovered some mental disorders [in Permyakov], but overall, he was deemed mentally healthy.
“And, now, there are all the grounds for bringing final charges against him, [and] subsequently, confirming the indictment and forwarding the case to court,” the source also noted.
As reported earlier, six members of the Avetisyan family—including a two-year-old girl—were shot dead, and a six-month-old baby was wounded in their house in Gyumri on January 12; and the baby boy died in hospital on January 19. Valery Permyakov, a serviceman of the 102nd Russian Military Base in Gyumri, stands accused in this crime. Permyakov was apprehended by the Russian border guards, and near the Armenian-Turkish border.