Ապրիլի 10-ին պաշտոնական այցով Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում Հռոմում գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Իտալիայի ԱԳ նախարար Պաոլո Ջենտիլոնիին:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ նախարարները քննարկեցին երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը՝ վստահություն հայտնելով, որ ՀՀ նախագահի այցելությունը կնպաստի հայ-իտալական փոխգործակցության ամրապնդմանը եւ ընդլայնմանը: Հայաստանի եւ Իտալիայի արտգործնախարարները համակարծիք էին, որ երկկողմ հարաբերությունների խորացման համար լավ հիմք են հանդիսանում երկու ժողովուրդների պատմական սերտ առնչություններն ու փոխադարձ բարեկամության ավանդույթները։
Հայաստանի եւ Իտալիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները անդրադարձան երկկողմ իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանը, բազմակողմ ձեւաչափերում փոխգործակցության սերտացմանը, երկու երկրների ԱԳՆ-ների միջեւ պարբերական խորհրդատվությունների անցկացմանը վերաբերող հարցերին:
Էդվարդ Նալբանդյանն իր իտալացի գործընկերոջը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում Հայաստանում եւ ողջ աշխարհում կազմակերպվելիք միջոցառումները՝ ընդգծելով, որ այս խորհրդանշական տարելիցը առավելագույնս պետք է ծառայի՝ հետագայում ցեղասպանությունները կանխելու կարեւոր առաքելությանը, որի ուղղությամբ Հայաստանը ակտիվ ջանքեր է գործադրում: Այս համատեքստում նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդում Հայաստանի նախաձեռնած ցեղասպանության կանխարգելման բանաձեւը Իտալիայի կողմից համահեղինակելու համար։
Հանդիպման օրակարգում էին Հայաստան – ԵՄ համագործակցության հարցերը:
Նախարարներն անդրադարձան միջազգային եւ տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների: Էդվարդ Նալբանդյանը Պաոլո Ջենտիլոնիին ներկայացրեց Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ ջանքերը՝ ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ:

Глава МИД Армении Эдвард Налбандян 10 апреля провел встречу со своим итальянским коллегой Паоло Джентилони. Напомним, что Эдвард Налбандян находится в Италии в составе делегации совершающего официальный визит в Италию президента Армении Сержа Саргсяна.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, министры обсудили шаги, направленные на развитие двусторонних отношений, выразив уверенность в том, что визит президента РА будет способствовать укреплению и расширению армяно-итальянских отношений. Стороны сошлись во мнении о том, что в плане укрепления двусторонних отношений важное значение имеют тесные исторические контакты и дружеские традиции.
Главы дипломатических ведомств коснулись расширения договорно-правового поля, укрепления сотрудничества в многостороннем формате, проведения консультаций между МИД двух стран.
Эдвард Налбандян представил своему итальянскому коллеге мероприятия в связи со 100-летием Геноцида армян, подчеркнув, что символическая дата должна служить важной миссии по предотвращению геноцидов в будущем, и Армения прилагает в этом направлении серьезные усилия. В этом контексте министр Налбандян поблагодарил Италию за соавторство в создании инициированной Арменией резолюции ООН по предотвращению геноцидов.
На повестке встречи также были вопросы сотрудничества Армения – ЕС. Министры коснулись региональных и международных вопросов. Эдвард налбандян представил Паоло Джентилони совместные усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на урегулирование нагорно-карабахского конфликта исключительно мирным путем.