ԵԽԽՎ պատվիրակները գարնանային նստաշրջանի ընթացքում ստորագրություններ հավաքելով իրենց աջակցությունն են հայտնել հայկական պատվիրակությանն ու մի շարք եվրոպացի պատգամավորների՝ ստորագրելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված գրավոր հայտարարության տակ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանը:
«Ստորագրությունների նման քանակություն, մոտ 200, մենք չէինք սպասում: Նույնիսկ այս նստաշրջանից բացակայող պատվիրակները իրենց էլեկտրոնային ստորագրություններն էին ուղարկել: Բացի այդ, Եվրոպայի Խորհրդում կազմակերպվել էր «Հայերը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերում 100 տարի առաջ» խորագրով ցուցահանդեսը»,-ասել է Նաղդալյանը՝ հավելելով, որ ցուցահանդեսին ներկա են եղել ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասերը, Բելգիայի ԱԳ նախարար, ԵԽ Նախարարների կոմիտեի նախագահ Դիդիե Ռեյնդերսը:
ԱԺ փոխխոսնակի խոսքով ԵԽԽՎ նստաշրջանի ընթացքում բոլոր հայ պատվիրակներն իրենց ելույթներում շոշափել են Հայոց ցեղասպանության թեման, իսկ մահմեդական աշխարհում ահաբեկչության թեմայի քննարկման ժամանակ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանը հանդես է եկել առաջարկով՝ մեկ րոպե լռությամբ հարգել բոլոր ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը՝ Հայոց ցեղասպանության, Հոլոքոստի, Դարֆուրի, Ռուանդայի: Եվ բոլոր ներկաները, բացառությամբ մի քանի թուրք պատվիրակների, ոտքի կանգնեցին:
«Ադրբեջանցիները եւ մի քանի թուրք պատվիրակներ հարգեցին ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը, ինչը շատ խորհրդանշական էր: Ավելի ուշ թուրքական պատվիրակությունում սկսել են ճնշել իրենց այն անդամներին, որոնք հարգել էին ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը»,-ամփոփել է Նաղդալյանը:

Делегаты ПАСЕ в ходе весенней сессии большим сбором подписей выразили свое содействие армянской делегации и ряду европейских депутатов, подписав письменное заявление о 100-летии Геноцида армян. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила вице-спикер Национального Собрания, глава армянской делегации в ПАСЕ Эрмине Нагдалян, подводя итоги  весенней сессии Организации.
«Такого количества подписей, около 200, мы не ожидали собрать. Даже отсутствующие на этой сессии делегаты отправляли свои электронные подписи. Кроме этого, в Совете Европе была проведена выставка фотографий «Армяне на первых страницах мировых СМИ: 100 лет назад», - сказала Нагдалян, добавив, что выставку посетили глава ПАСЕ Анн Брассер, министр иностранных дел Бельгии, председатель Комитета министров Совета Европы Дидье Рейндерс.
По словам вице-спикера, в ходе сессии ПАСЕ все армянские делегаты в своих выступлениях затрагивали тему Геноцида армян, а во время  обсуждения на тему терроризма в исламском мире глава парламентской фракции Армянского национального конгресса Левон Зурабян выступил с предложением почтить минутой молчания память жертв всех геноцидов – Геноцида армян, Холокоста, Дарфура, Руанды, и присутствующие в зале все делегаты, за исключением нескольких турецких, сделали это. «Азербайджанцы и некоторые турецкие делегаты почтили память жертв геноцидов, что было очень символично. Позднее в турецкой делегации начались притеснения по отношению к тем, кто почтил память жертв геноцидов», - заключила Нагдалян.