ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը ռուսական մամուլին պատմել է Խանտի Մանսիսկում առկա խնդիրների մասին: Ռուսաստանի հենց այս քաղաքն է սեպտեմբերի վերջին ընդունելու համաշխարհային շախմատային Օլիմպիադան:
«Ես չեմ ուզում խոսել աղետի մասին, սակայն իրավիճակը տագնապալի է: Օլիմպիադայի կազմակերպիչները խոստացել էին երեք հյուրանոց կառուցել, սակայն մեկն են կառուցել: Սակայն այդ մեկն էլ մեկ ամիս առաջ դեռ չէին հանձնել շահագործման: Ես շատ այցեր եմ ունենում` Ասիայում, Աֆրիկայում, Հարավային Ամերիկայում: Մի քանի երկրներում ինձ բողոքել են, որ դեռեւս մայիսին Խանտի Մանսիսկում մերժել են ընդունել: Ասում են`հյուրանոցային համարները քիչ են, չարտերային չվերթները` նույնպես: Դուք կարող եք պատկերացնել, որ Սոչիի ձմեռային օլիմպիական խաղերի կազմակերպիչները Կանադայի կամ Շվեդիայի հոկեյիստներին ասեն` ներողություն, ձեզ ընդունել չենք կարող, ապրելու տեղ չկա: Սակայն Խանտի Մանսիսկում մոտավորապես այդ վիճակն է: Սպասվում է ռեկորդային` 160 թիմերի մասնակցություն, իսկ հյուրանոցը դեռ պատրաստ չէ, հովանավորները գումարները չեն փոխանցել: Ես պաշտոնական նամակ էի հղել Խանտի Մանսիսկի նահանգապետին եւ երկրի ղեկավարությանը: Սա քաղաքական խնդիր է: Չի կարելի ձախողել համաշխարհային Օլիմպիադան Խանտի Մանսիսկում: ՖԻԴԵ-ն Օլիմպիադայի կազմկոմիտեին օգնության խումբ կուղարկի, իսկ օգոստոսի 25-ին եւս մեկ տեսչական ստուգում կանցկացնենք: Ես հավատում եմ ավանդական ռուսական ավրալին եւ հույս ունեմ, որ կազմակերպիչները կգտնեն իրավիճակը փրկելու ուղիներ: Անհրաժեշտ է ընդունել շախմատիստներին, մրցավարներին, կոնգրեսի պատվիրակներին եւ լրագրողներին: Ժամանակ դեռ կա: Օլիմպիադայի բացումը սեպտեմբերի 20-ին է»,- ասել է Իլյումժինովը»:

Президент Международной шахматной федерации Кирсан Илюмжинов рассказал о проблемах в Ханты-Мансийске, где через два месяца должна пройти Всемирная шахматная олимпиада.
«Я не склонен драматизировать ситуацию и говорить о катастрофе, но положение тревожное. Организаторы Олимпиады обещали построить три гостиницы. Построили одну. Но и та еще месяц назад была не сдана в эксплуатацию. Я много езжу по всему миру, объехал Азию, Африку, Южную Америку. И шахматисты некоторых стран жаловались, что им уже в мае отказывали в приеме в Ханты-Мансийске. Говорят: не хватает свободных мест на чартерные рейсы, нет мест в гостиницах… Вы можете представить ситуацию, когда, скажем, на зимних олимпийских играх в Сочи хоккеистам Канады или Швеции организаторы сказали бы: «Извините, принять вас не можем, негде жить?!» Но примерно так обстоит сейчас дело в Ханты-Мансийске.
Ожидается рекордный наплыв гостей со всего мира – 160 команд. А гостиница еще не сдана в эксплуатацию, спонсоры до сих пор не перевели обещанные деньги… И как быть? Я написал официальные письма и губернатору Ханты-Мансийского автономного округа, и руководству страны. Ведь это политический вопрос – нельзя провалить Всемирную олимпиаду в Ханты-Мансийске! Из ФИДЕ мы направим бригаду в помощь Оргкомитету Олимпиады, 25 августа проведем еще одну инспекторскую проверку. Я верю в силу традиционного русского аврала и надеюсь, что организаторы обязательно что-то придумают и смогут обеспечить жильем и участников, и арбитров, и делегатов конгресса, и журналистов. Время еще есть, ведь открытие Олимпиады состоится 20 сентября», – приводит его слова «Спорт-Экспресс»