ՕԵԿ-ն առաջարկում է միասնական հասարակական-քաղաքական պլատֆորմ եւ օրակարգ ստեղծել: Այս մասին նշվել է մայիսի 31-ին, ՕԵԿ ընդլայնված վարչության նիստի ժամանակ, որը վարել է կուսակցության նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը:
Նիստում, մասնավորապես, քննարկել է Հայաստանի առջեւ ծառացած ներքին եւ արտաքին մարտահրավերները, երկրում առկա սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը:
ՕԵԿ-ը, հաշվի առնելով երկրում առկա սոցիալ-տնտեսական ծանր իրավիճակը եւ նպատակ հետապնդելով վճռական քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի անվտանգության ապահովման, պետական եւ հանրային կյանքի բոլոր բնագավառներում համարձակ ու ժողովրդանպաստ բարեփոխումների խորացման, պետության տնտեսական առաջընթաց զարգացման եւ ժողովրդավարության խորացման համար, կարեւորում է Հայաստանում միասնական հասարակական-քաղաքական պլատֆորմի եւ օրակարգի ստեղծումը:
«Օրինաց երկիր» կուսակցությունը, կարեւորելով համագործակցության հաստատումը հանրության լայն շերտերի` ներառյալ արտախորհրդարանական կուսակցությունների, հասարակական կազմակերպությունների, քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների ներկայացուցիչների, մտավորականների եւ անհատ քաղաքացիների միջեւ, որոշում է.
Նախաձեռնել հասարակական-քաղաքական լայն կոնսոլիդացիա երկրի խնդիրներով մտահոգ առավել շատ քաղաքական ուժերի եւ հասարակական ակտիվ շրջանակների ներկայացուցիչների, հասարակական կազմակերպությունների եւ քաղաքացիական հասարակության շահագրգիռ մասնակցությամբ:
Վարչությունն արձանագրում է, որ միայն լայն քաղաքական-հասարակական կոնսոլիդացիայով, երկրի ճակատագրով մտահոգ կազմակերպությունների եւ անհատների ջանքերով է հնարավոր վճռական պոռթկում կատարել եւ երկիրը տանել զարգացման եւ առաջընթացի ճանապարհով:
Կուսակցության վարչությունը դիմում է երկրի ճակատագրով մտահոգ հասարակական եւ քաղաքական կազմակերպություններին համախմբելու ջանքերը հավաքական ուժերով պայքարելու Հայաստանի վերածննդի եւ զարգացման համար:
ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն իր խոսքում նշեց, որ նիստին նախորդած ժամանակահատվածում քաղաքական կոնսուլտացիաներ են տեղի ունեցել 50-ից ավելի հասարակական եւ քաղաքական կազմակերպությունների հետ, որոնք պատրաստակամություն են հայտնել միանալու նախաձեռնությանը, իսկ գործընթացը կրում է շարունակական բնույթ:
Արթուր Բաղդասարյանը ընդգծեց, որ թե ՕԵԿ-ը եւ թե գործընկեր կազմակերպությունները վստահ եւ լիահույս են, որ համատեղ ուժերով հնարավոր է երկիրը դուրս բերել ճգնաժամային իրավիճակից, էականորեն բարելավել քաղաքացիների կյանքի որակը՝ ամուր հենք ստեղծելով Հայաստանի առջեւ ծառացած արտաքին եւ ներքին մարտահրավերներին արդյունավետ դիմակայելու համար:

Партия «Оринац еркир» предлагает сформировать единую общественно-политическую платформу и повестку. Об этом было сказано 31 мая в ходе расширенного заседания правления партии под руководством главы партии Артура Багдасаряна.
В ходе заседания были рассмотрены внешние и внутренние вызовы, вставшие перед Арменией, сложившаяся в стране социально-экономическая ситуация.
С учетом сложившейся в стране тяжелой социально-экономической ситуации и для реализации решительных шагов с целью обеспечения безопасности Армении, углубления смелых реформ во всех сферах государственной и общественной жизни, прогрессивного развития государства и углубления демократии, партия «Оринац Еркир» подчеркивает важность формирования общественно-политической платформы и повестки.
Партия, с учетом необходимости сотрудничества между широкими слоями общества, включая внепарламентские партии, общественные организации, представителей института гражданского общества, интеллигенции и отдельных граждан, приняла решение:
Инициировать широкую общественно-политическую  консолидацию с участием обеспокоенных проблемами страны политических сил и активных общественных кругов, общественных организаций и гражданского общества.
Правление партии обратилось к обеспокоенным судьбой страны общественным и политическим организациям с призывом консолидировать усилия и коллективными силами бороться во имя возрождения и развития Армении.
Глава «ОЕК» Артур Багадасарян перед началом заседания отметил, что были проведены консультации с более 50-и общественными и политическими организациями, которые выразили готовность присоединиться к инициативе, а процесс носит  непрерывный характер.
А. Багдасарян подчеркнул, что как ОЕК, так и организации-партнеры уверены в том, что совместными усилиями возможно вывести страну из кризиса, существенно улучшить качество жизни граждан, создав крепкую основу для противостояния вызовам.